ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.44
Hodnoceno: 9x Prosím, ohodnoť práci

Čím chci být a proč?

Již brzy přijde čas, kdy se musím já - stejně jako tisíce dalších studentů - rozhodnout, čím jednou budou. Ale není to brzy? Přiznejme si, že všichni z nás jsme ještě mladí a teď, v tomhle období, kdy jsme nerozvážní a nerozhodní, máme rozhodnout o něčem tak zásadním, jako je volba povolání? Co když si vyberu špatně? Celý život budu dělat něco, co mě vlastně vůbec nebaví.

Jediná práce, o které jsem si jistý, že mě bude bavit vždycky, je povolání profesionálního sportovce. Jen si to představte - vydělávat peníze tím, že sportujete. A přiznejme si, že ne zrovna malé peníze. O tom, že budu sportovec, jsem snil už odmalička, avšak trošku paradoxem je to, že na žádný sport nejsem extra výjimečně dobrý. Teď, když jsem starší, je mi proto jasné, že ze mě nejspíš nikdy sportovec nebude. A tak můj dětský sen musí ustoupit stranou tomu, co mě může živit doopravdy.

Musím se rozhodnout v co nejbližší době. Hlavou se mi honí stovky myšlenek a nápadů, které školy by se mi líbily. Ale ať už z toho nebo onoho důvodu, žádnou si z nich vybrat nemohu. Zatím nejvíce se mi zamlouvá farmacie.
Nicméně, každý člověk se mění. Pokaždé, když se mě proto někdo zeptá, co že to vlastně budu studovat, kladu při odpovědi velký důraz na slovo asi. "Asi bych rád studoval farmacii."
Vždycky mě lákalo pracovat v lékárně, snad mi tedy moje chuť vydrží na celý život.

Přál bych si, aby mé rozhodnutí, které musím provést teď, bylo správné. Aby mě celý život bavila práce, kterou si musím nyní vybrat a abych této volby nikdy nelitoval. To stejné bych chtěl popřát každému z vás. Každému, koho ještě čeká výběr jeho budoucího povolání. Zachovejte klidnou hlavu a nakonec si vyberte to, co se vám zdá nejreálnější a co vás bude nejvíc bavit. Pak už nezbývá než doufat, že vám elán do vaší práce vydrží na celý život.

Na závěr bych chtěl snad už jenom dodat, že mi nepřijde správné rozhodovat o tom, čím se budeme celý život živit, již v tomto věku, kdy jsme plni nerozhodnosti. Bohužel s tím už nic neuděláme a musíme tuto skutečnost brát takovou, jaká je.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Čím chci být a proč?Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)