ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 5.00
Hodnoceno: 1x Prosím, ohodnoť práci

Bezpečnostní pás v automobilu

Mnoho lidí si asi hned po přečtení nadpisu řekne: Taková obyčejná věc, kterou používám denně, jak o tom může někdo vůbec psát? A zde se hlásím o slovo já. Jsem sice neřidič, ale zato perfektní navigátor. Před každou jízdou si zjišťuji průjezdnost a bezpečnost všech tras, po kterých se vozidlo bude pohybovat. Dbám na správné nastavení navigace - to pro všechny případy, kdybychom se náhodou ztratili či kdyby se řidič cítil úplně bezradně. Jako hlavní navigátor dohlížím také na dodržování bezpečnosti a hlídám, co jede zprava, popřípadě dávám pozor na nepřehledné křižovatky a pohyb aut na nich. Cestu po dálnici přenechávám víceméně řidiči, ten si sleduje zpětná zrcátka atp.

Zpět ale k bezpečnosti, neboť ta se mi zdá být na cestě automobilem důležitá. Mezi všemi předpisy, pravidly a značkami jsem si vybrala bezpečnostní pásy. To jsou takové ty popruhy většinou za vaším levým nebo pravým ramenem, to podle toho, na které straně vozidla se zrovna nacházíte. Před každou jízdou, byť byste popojížděli jen metry, doporučuji tyto pásy zapnout. Mimochodem na to také dohlížím já, a to hned po nasednutí do automobilu, popřípadě když někomu pomáhám si sednout (teta, babička), ihned jim podávám také pás nebo je na něj upozorním. Vím, že policisté rádi tento delikt postihují pokutou a případně i body navíc. Proto také mé bazírování je většinou namístě a zdůvodňuji jej otázkou, zdali dotyčný disponuje dostatkem finančních prostředků k zaplacení pokut.

Bezpečnost při jízdě autem byla a je pro mě vždy na prvním místě. Nikdo přeci nechce ležet v nemocnici nebo v horším případě v márnici. Při vážné nehodě vás sice ani ten nejlepší a dobře zapnutý pás neochrání, ale může následky nehody alespoň trochu zmírnit.
Vždy mě na pásech fascinoval ten trhací efekt. To, když prudce za pás trhnete, jak se zasekne a neodvíjí se ani nenavíjí - to se děje jen při pomalém pohybu s pásy. Na druhou stranu nemám moc v lásce, když se chci připoutat a ono to nejde, protože se vám kousek pásu zasekl ve dveřích automobilu.

Vloni jsem do interiéru auta dokoupila pěkný doplněk, a to plyšově polstrovaný heboučký návlek na pásy, který se přichytává suchým zipem a celý pás tak obalí. V zimě hřeje a v létě vás neškrtí do ramene či krku.

Přeji všem šťastnou cestu, ať už jste na cestě kamkoliv. A nezapomínejte na bezpečnost - třeba právě tím, že si zapnete bezpečnostní pás ihned, když sednete do auta...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Bezpečnostní pás v automobiluMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)