ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.60
Hodnoceno: 20x Prosím, ohodnoť práci

Špionáž na ČVUT

Nedávno jsem jel do Prahy za svou kamarádkou studující tam vysokou školu, která potřebovala mou pomoc. Vyzvednul jsem ji kolem půl šesté před fakultou, odkud jsme se vydali na Senovážné náměstí pro pizzu a pak hurrá k ní na privát. Dohodli jsme se, že druhý den s ní půjdu na přednášky a pak pojedeme společně domů.
Ráno jsme vstávali v půl šesté, neboť přednášky začínali už ve čtvrt na osm. Zastávka elektriky je přímo před domem, kde má kamarádka bydlí. Takže po půl sedmé jsme seběhli schody a nastoupili na tramvaj. Asi víte, jak je to hrozné jezdit ráno přeplněnou MHD v Boleslavi. Věřte mi, že to není nic proti ranní špičce v Praze. Musíte se dostat ven z tramvaje, která je naplněná k prasknutí. Pak běžíte v metru, tedy spíše se brodíte davem, a to všechno jen proto, aby jste nakonec zjistili, že do téhle soupravy metra se už nenacpete. Po všech těchto útrapách jsme šli ulicí na jejímž konci stála stavební fakulta a fakulta architektury ČVUT. Nikdy jsem na Vysoké škole nebyl a tahle fakulta byla opravdu vysoká - 14 pater.
První přednáškou byla konstruktivní geometrie. Probíral se stín, osvětlení předmětů a odraz světla. Téma celkem zajímavé, ale moc jsem tomu nerozuměl. Přednášející profesor se ukázal jako člověk se smyslem pro humor. Když mluvil o osvětlení, řekl: "Matematika používá výpočty, my však můžeme hlasovat". Někdo hlasoval pro a někteří proti. Po skončení hlasování profesor povídá: "Já jsem hlasoval pro, já jsem měl pravdu". Po chvíli opouští téma: "Horníček v Hovorech H vzpomínal na konstruktivní geometrii. Opakovali to asi před deseti lety. To jste mohli i vidět. Horníček řekl, že si pamatuje ze svého studia jen jednu větu, a to že Mez stínu je vrženým stínem meze stínu vlastního, a tu si budete pamatovat také". Poté co vyložil látku, ptal se, zda-li má někdo dotaz. Když se mu dostalo odpovědi že ne, odvětil: "To je skvělé, všemu rozumíte. Bývá zde obvyklý dotaz". Ze sílu se ozvalo: "Jaký je ten dotaz?" Profesor odpověděl: "Dotaz zní, jak tu rovnoběžku s bodem S sestrojit. A já říkám. Takhle". Sdružené průměty vysvětlil takto: "Toto je šunkový salám, protože je to válec. Ale pozor, šunkový nikoliv lovecký..." Během posledních pár minut z něj ještě vypadlo: "Nakonec jeden fousatý bonmot. Když vás pozoruji, mám pocit, že v tom hledáte jakási kouzla. Musím Vás vyvést z omylu, ta kouzla v tom nejsou. Jen samé čáry.“ A měl doslova a do písmene pravdu.
Ostatní přednášky už byly celkem suché, zaujala mě jen požární konstrukce budov a právo. Víte, jak se vypočte, jak dlouho bude hořet třeba právě Vaše třída? Všechno co v ní máte, se převede na smrkové dřevo a spočítá se, jak dlouho by hořelo to smrkové dřevo. Mazec. Vyučující na právo je externí pracovník. Tedy pracovnice. Nevěřili byste, jak může být výuka práva zábavná a poutavá. Po absolvování přednášek jsme šli do menzy. Pro ty z vás, kteří nevědí, co to menza je, napovím, že se jedná o jídelnu pro ty vysokoškoláky, kterým ještě zbyly nějaké peníze a kteří je nepropili.
Špionáž na stavební fakultě ČVUT byla zajímavá. Viděl jsem první ročník, který čítá 300 lidí. A taky jsem viděl ročník, ve kterém zbylo jen 40 lidí. Studium je to opravdu těžké, nikdo se tam s nikým nemazlí. Je jedno, jestli chodíte na přednášky, nebo nechodíte, zároveň je však jedno, jestli vyhodí lidí deset nebo 150. Buďte tedy rádi, že se o Vás učitelé tak starají, protože jestli někdo z vás má ambice jít dál, ať počítá s tím, že je to naposled, kdy mu někdo diktuje zápis, nebo kdy se kantor vrací o tři látky zpět, aby dovysvětlil, čemu nerozumíte.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Špionáž na ČVUTMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)