ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 3.05
Hodnoceno: 22x Prosím, ohodnoť práci

Seriál Gilmorova děvčata /Gilmore Girls/ - pilotní díl

- převyprávění úvodního dílu seriálu

Za zvuku písně There She Goes prochází mladá žena Lorelai městem Stars Hollow, které bylo založeno v roce 1779. Vejde do bistra U Luka a prosí majitele, se kterým se přátelí, o kávu. Na jeho otázku odpoví, že už sice dnes měla pět hrnků, ale jeho nápoj chutná nejlépe. Luke pouze nevěřícně poznamená, že má jeho kamarádka problém, s čímž Lorelai souhlasí.
Ke stolu, u kterého se usadila, přistoupí muž, jenž cestuje do Hartfordu a pokouší se zapříst rozhovor. Lorelai se chová mile, ale sdělí mu, že na někoho čeká. Tuto informaci muž ignoruje a představí se, po chvíli však pochopí situaci a rozloučí se.
Do bistra přijde její dcera Rory, která si stěžuje na zimu a nemá nejlepší náladu, protože ztratila své CD a potřebuje kofein. Ukáže se, že disk si vypůjčila Lorelai. Vydá se k pultu pro kávu, ale Luke jí nevěří, že je pro Rory. Když se ohlédnou, tak zjistí, že u jejich stolu se znovu objevil muž cestující do Hartfordu, který je velmi překvapený z informace, že mladě vypadající Lorelai je Roryina matka. Poznamená, že cestuje s kamarádem, ale když se dozví, že je Rory šestnáctiletá, co nejrychleji se rozloučí. To Lorelai i Rory pobaví.
Lorelai pracuje jako manažerka hotelu Nezávislosti. Poslouchá telefonický rozhovor recepčního Michela, jenž s francouzským přízvukem marně vysvětluje volající, že již nemají volné pokoje. Objeví se zde harfistka Drella se svým těžkým nástrojem a nahlas kritizuje hosty, kteří jí stojí v cestě. Když ji Lorelai požádá, aby byla na hosty milejší, rychle ji uzemní, aby si radši sehnala harmonikáře nebo muže, který bude pískat nosem, pokud chce někoho příjemnějšího.
Michel se stále dohaduje s ženou na lince a začíná být zoufalý, ale jeho trápení je brzy ukončeno, protože dáma zavěsí. Do hotelu přijde Rory a baví se s Lorelai. Požádá Michela, aby jí zkontroloval dopis ve francouzštině, s čímž Francouz nesouhlasí, ale nakonec nemá na vybranou, protože Lorelai by jinak mluvila pouze s jeho přízvukem.
Rory a její nejlepší kamarádka Lane míří do školy. Rory se ptá, kdy Lane přizná rodičům, že poslouchá rockovou hudbu, ale její korejští rodiče jsou silně věřící a vychovávají svou dceru velmi přísně. Nutí ji chodit na akce, kde se vyskytují její korejští vrstevníci, kteří před sebou mají slibnou kariéru. U vchodu do školy postává hezký chlapec a zdá se, že ho Rory velmi zaujala. Ve třídě Rory pracuje na zadaném úkolu, zatímco si ostatní dívky lakují nehty a přemýšlí, co Rory sepisuje. Jsou trochu zklamané, když zjistí, že nic osobního. Rory se usměje, když slyší jejich duchaplný rozhovor.
Drella hraje v hotelu krásně na harfu a požádá ženu, které se hraní líbí, aby své nadšení sdělila do přistavené plechovky. V kuchyni vládne Sookie, jež právě málem zbořila kuchyni. Nevšímá si zranění na ruce, je zcela zaujala omáčkou, kterou donutí Lorelai ochutnat. Její kamarádka uzná, že je výborná, ale prosí ji, aby byla více opatrná. Jinak by totiž nemohly uskutečnit jejich sen - otevřít si společně vlastní hotel.
Rory s Lane se po škole vydají do domu, kde Lane bydlí a její matka prodává ve starožitnictví. Paní Kimovou nejprve nemohou najít kvůli změti nábytku, který se zde nachází, ale nakonec se probojují do kuchyně. Stroze jim oznámí, ať si vezmou jakousi absolutně zdravou sušenku, která se musí namáčet v čaji, aby trochu změkla. Poté se ironicky zeptá, jestli někdo nepřerušil školu kvůli těhotenství a Rory zavtipkuje, že to není jisté. Paní Kimová přísně pronese, že chlapci nemají rádi vtipné dívky. Rory řekne, že si to poznamená. Do obchodu přijde zákazník a bezmocně na sebe s paní Kimovou pokřikují, protože jsou oba ztraceni v bludišti nábytku.
Kuchaři v hotelu Nezávislosti se snaží, aby Sookie nezabila sebe, ani nikoho jiného, což je velmi náročné. Do kuchyně se vřítí Lorelai se skvělou zprávou, že se Rory dostala na prestižní školu Chilton. Když Rory zanedlouho přijde, je nadšená a jde zavolat Lane. Sookie začne tancovat a prozpěvuje si, že Rory půjde na Chilton, a omylem podpálí utěrku. Kuchař odevzdaně přijde oheň uhasit.
Michel na recepci ignoruje zvonící telefon, protože se prý již nemůže bavit s lidmi. Lorelai poznamená, že s lidmi z úřadu práce si popovídá určitě hezky, což Michela přesvědčí k tomu, aby začal dělat svou práci. Lorelai otevře složenku a zděsí se. Obdržela totiž účet z Chiltonu. Později se z domova snaží dovolat sekretářce z Chiltonu a ptá se, jestli může část školného zaplatit později, ale dozví se, že účet musí být zaplacen do pondělí.
Večer probírá situaci se Sookie, která poznamená, že má Lorelai zjevně jedinou možnost, které se její kamarádka velmi brání. Rory přiběhne na terasu v nepadnoucí kostkované sukni, což je součást chiltonské školní uniformy. Lorelai slíbí, že jí sukni zkrátí. Rory nadšeně vykládá, že byla dnes naposledy ve škole ve Stars Hollow a že se dokonce poprvé zapojila do kolektivních sportů, ale zjistila, že o nic nepřicházela. Velmi se jí zamlouvá myšlenka, že bude navštěvovat soukromou školu. Lorelai se s pohnutím zadívá na své fotky z dětství, kde stojí před obrovským domem svých rodičů. Bude je muset požádat o pomoc.
Druhý den sedí u svého auta před stejným domem, přemýšlí a pije kávu. Její matka Emily se velmi diví, že se zde Lorelai objevila, a sarkasticky poznamená, jestli už jsou Velikonoce. Po chvíli ji pozve dál. Lorelai se jí ptá, jaké jsou děvčata v bridgeovém klubu a dozví se že staré. Emily se diví, že Lorelai navštěvuje obchodní školu. Po chvíli se dostaví i její otec Richard a pro změnu se ptá, jestli už jsou Vánoce. Rychle pochopí, proč je přišla Lorelai navštívit. Richard souhlasí, že jí půjčí peníze, ale Emily stanoví podmínku. Chce pravidelné páteční večeře s Lorelai a Rory a telefonický kontakt. Lorelai jim ještě sdělí, že nechce, aby Rory věděla, odkud má peníze na Chilton, s čímž je Emily srozuměna. Lorelai se zadívá na obraz z jejího dětství a zjevně se jí vracejí nepříliš veselé vzpomínky.
Rory a Lane se ve škole baví o chiltonských uniformách. Lane musí na čaj s budoucím korejským doktorem, takže se rozloučí. Rory má v náručí krabici se spoustou knížek, která jí spadne na zem. Když sbírá své věci, tak zjistí, že u ní někdo stojí. Je to Dean, chlapec, kterého Rory zaujala. Sdělí jí, že se právě přestěhoval z Chicaga a shání nějakou brigádu. Rory mu trochu nervózně vypráví, jak ji její matka pojmenovala po sobě. Dean je na odchodu a Rory mu řekne, že by se měl stavit u slečny Patty, která vede taneční studio, protože ví o všem, co se ve městě děje. Dean se zeptá, co má Rory v plánu a nakonec se spolu vydají ven.
Procházejí městem a baví se o Stars Hollow a Hartfordu. Dean se zeptá, jestli má Rory ráda knihu Moby Dick a ukáže se, že Rory pozoroval, jak si po škole četla. Zaujalo ho, jak se umí neuvěřitelně soustředit, protože si ani nevšimla nehody, která se stala chlapci ze školy. Řekl si, že takovou dívku musí poznat. Rory poznamená, že je možná jen neuvěřitelně sobecká, ale Dean o tom pochybuje.
Rory a Lorelai sedí v bistru a obě mají špatnou náladu. Lorelai oznámí, že jdou zítra na večeři k prarodičům a Rory se zlobí, že se jí ani nikdo nezeptal, jestli se jí to hodí. Začnou se hádat a Rory si už není jistá tím, jestli chce jít na Chilton. Lorelai nevěří svým uším a odejde z bistra. Procházejí městem a míjí je povoz se znuděnými dětmi, mezi kterými sedí Lane a další Korejci. Potkají slečnu Patty, která sdělí Rory, že už našla práci pro jejího přítele, a poznamená, že má dobrý vkus. Rory se rychle vydá domů, aby nemusela mluvit s Lorelai, která už pochopila situaci. Nemůže uvěřit tomu, že by Rory udělala stejnou chybu jako ona, že by zahodila svou budoucnost kvůli klukovi. Rory touží být o samotě, ale její matka jí nakonec oznámí, že na Chilton stejně půjde. Rory si ve svém pokoji pustí písničku a Lorelai o chvíli později tu samou v obývacím pokoji.
Kuchyně v hotelu se ztrácí v kouři, protože Sookie ztratila kontrolu nad hrncem. Lorelai je ve špatném rozpoložení, protože se jí nestává, že by se se svou dcerou hádala. Rory dostane její vzkaz a přijde do hotelu. Stále se chová odměřeně a Lorelai jí oznámí, ať je připravená, až pojedou do Hartfordu na večeři.
Gilmorova děvčata stojí před domem Richarda a Emily a Lorelai požádá Rory, aby se alespoň během večeře chovala zdvořile, i když mají spory. Vejdou dovnitř a Emily chce od Rory slyšet něco o Chiltonu. Richard téměř neodtrhne oči od novin, pouze se podiví, jak je jeho vnučka vysoká. Lorelai trousí vtipné poznámky, které její rodiče většinou nepochopí.
Richard se zmíní, že volal Roryin otec Christopher a přidá pár poznámek, které Lorelai nemíní poslouchat a odejde do kuchyně. Emily se za ní vydá a začnou se hádat. Lorelai se ptá, jestli na ni budou stále útočit a vyčítat jí minulé události. Jejich křik je slyšet až do jídelny, kde mu naslouchají Rory s Richardem.
Dozvídáme se, že Lorelai otěhotněla, když jí bylo 16, Christophera si nechtěla vzít a odešla z domu. Emily si myslí, že kdyby Christopher začal pracovat v Richardově firmě a Lorelai by přijala jejich pomoc, mohla být profesně výš. Lorelai oponuje a říká, že vede skvělý život a vypracovala se do dobré pracovní pozice. Emily si také stěžuje, že kdysi s dítětem odešla a vyškrtla je ze svého života. Emily hádku ukončí konstatováním, že ona získala páteční večeře a Lorelai si uchovala svou hrdost, takže obě vyhrály. Rory je otřesená a Richard předstírá spánek.
Před domem se děvčata usmíří a Rory souhlasí s tím, že půjde na Chilton. Přijdou k Lukovi, jenž je slušně oblečený. Zaskočená Lorelai mu sdělí, že vypadá hezky a Luke o ní řekne to samé. Lorelai se začne vyptávat na Deana a Rory jí ironicky odpovídá. Luke je znechucený tím, že si Rory objednala nezdravé jídlo a kávu a prosí ji, aby nápoj nepila, že přece nechce být jako její matka. Rory s úsměvem poznamená, že je příliš pozdě...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Seriál Gilmorova děvčata /Gilmore Girls/ - pilotní dílMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)