ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.57
Hodnoceno: 21x Prosím, ohodnoť práci

Sbohem, kamaráde!

Když se podívám vzhůru, spatřím černočernou oblohu, na které svítí zářící hvězdy. 'Mají tak jednoduchý život,' pomyslím si a pokračuji mezi mohutnými stromy vstříc cestě přede mnou. Procházím dál a začíná mě svírat zvláštní pocit. Pocit bezmoci a smutku. Po proklatě dlouhé cestě, kterou lemují tmavě zelené keře, opadané stromy a všude kolem se rozpíná hustá šedivá mlha, před sebou spatřím velký kámen, již obrostlý zeleno hnědým mechem. Jdu k němu blíž a lehám si do měkkého mechu, pozoruji hvězdy a přemýšlím nad námi, hlavně nad tebou.

V ten osudný den jsme byli kousek odtud, svítilo slunce, obloha byla čirá jako ranní rosa a byli slyšet zpívající ptáčci. Byli jsme tým, nerozlučná parta, která se smála všemu. Pořád na to vzpomínám, rozhlížím se a vybavují se mi naše společné chvíle. Pocity jsou pryč, cítím se prázdná, jako tělo bez duše, jako Tom bez Jerryho či Mickey bez Minie, prostě bez tebe to už nemělo smysl.

Vstávám z mechu, oklepávám se a jdu dál. Před sebou mám strmý kopec, pěkný kus cesty, ale něco slyším - tvůj hlas: 'Jdi, jdi dál!'
Zrychluji, dostávám novou energii a sílu. Vybavují se mi ty chvíle, měsíce s vámi, kdy jsme chodili hrát fotbal, plavat nebo si jen tak společně sednout a povídat si, smát se. Byli jsme svoji, bez přetvářek a lží, dokud jsi nás neopustil, navždy.

Vyháním myšlenky a zjišťuji, že jsem pomalu na vrcholku, už vidím větve stromu, který tak usilovně celou dobu hledám. Radost ovšem brzy vymění bezmoc a strach, mám nutkání brečet. Jsem na vrcholku, slzy se derou na povrch a já přemýšlím, co by bylo jinak, kdyby ses svěřil.
V ten den jsi byl opilý, my tě potkali, ale nic jsme neudělali, neřešili jsme to, i když jsme měli. Večer jsme šli ven, ale bez tebe. Nereagoval jsi a nezvedal telefon, asi jsi chtěl být sám...

Vracím se zpět a vidím před sebou mohutný tmavěhnědý strom, který se rozpíná na všechny strany. Jsou na něm přibité fotky, dole svítí umělé svíčky. Naplno to na mě dolehne, brečím a padám na kolena. Ten den se mi zaryl do paměti, odešel jsi a zbaběle jsi nás tu nechal. Musel jsi být hodně smutný a opilý, jinak bys tu teď byl s námi. Naše parta se rozpadla a každý na tebe vzpomíná v dobrém.

Je to poprvé, co jsem šla k tomu stromu, klečím před ním a pláču, nedokážu to zastavit. S poslední vzpomínkou na tebe se zvedám, přibíjím naší společnou fotku na strom a pohladím ji, naposledy se otáčím na strom, poté hned odcházím a zůstávají jen vzpomínky...

Je to již dlouhá doba a já se smířila s realitou, občas na tebe vzpomínáme a chodíváme si sednou do hospody, kam jsme vždycky spolu chodili a pak jdeme dál. Snad jsi šťastný a jednou se nahoře potkáme, znovu jako nerozlučná parta.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Eliška Černá, 20.02.2019

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Sbohem, kamaráde!Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­