ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 3.56
Hodnoceno: 9x Prosím, ohodnoť práci

Příběh nedělní: Marné snahy

Je půl osmé večer, první neděle měsíce listopadu, pouliční lampy vrhají oranžové stíny do temnotemné noci a já sedím za psacím stolem ve druhém patře domu na rohu Společné a Na Líše, okusuji propisku v marné snaze zachytit prchající myšlenky a jedním uchem poslouchám Aleše Brichtu, jak si vesele trylkuje v mém mírně ošuntělém, předpotopním rádiu.
S potměšilým výrazem se rozhlédnu po pokoji. Má-li jít řeč o marné snaze, pak mohu s čistým svědomím prohlásit, že šla opravdu vniveč. Nikoliv má ale rodičů. Celodenní poznámky typu: Ukliď si na tom stole, vždyť už se ti tam ani ten sešit nevejde..., šly, jak se říká, jedním uchem dovnitř a druhým ven. Přelétnu pohledem od svého "pracovního pořádku" na stole až po zmuchlanými papíry zaplněný odpadkový koš.
To ovšem vyvolá nečekaný zvrat...ještě jsem ani nezačala s tím slohovým úkolem! Respektive začala, ale všechny mé dosavadní pokusy skončily v onom dotyčném koši.
"Tak jo," povzdechnu si a s odhodláním sobě vlastním se dávám do práce. Z nepoužívaného sešitu na anglická slovíčka vytrhnu dvojlist, vyndám z pusy ožmoulanou propisku a hořečnatě přemýšlím, kam jsem si zapsala témata. Tápání ukončil sešit na literaturu, který jsem si před sebe nejspíš sama položila. Nalistuji na zadání úlohy a s tichým "no potěš" se snažím rozhodnout, co budu psát.
"En-ten-tý-ky dva špa-lí-ky, čert vy-le-těl z e-lek-tri-ky..."
"A vítězem se stává...!"
"...Příběh nedělní," vyslovím sklesle to, co se mi najednou zdá jako nejhorší prokletí.

Po půl hodině zadumaného ticha:

"Prásk!"
"Aúú!!!"
Já prostě nevím, o čem mám psát, pomyslím si mezi tím, kdy si foukám na klouby pravé ruky, kterou jsem se právě pokoušela udělat ve stole díru...

Po další půl hodině naštvaného ticha:

"Tak jo, plán B!" Soptím.
Na utrhnutý cár papíru nadepíši: Příběh nedělní a při tom se vztekám: "Co je za den?"
"Neděle!"
"Jaké je téma?"
"Příběh nedělní!"
"Ha! To je náhoda! A příběh je na světě!"
A tak, rozlícená jako saň, začnu psát: Je půl osmé večer, první neděle měsíce listopadu, pouliční lampy vrhají oranžové stíny do temnotemné noci...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: xanettie, 25.04.2007

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Příběh nedělní: Marné snahyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­