ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.75
Hodnoceno: 4x Prosím, ohodnoť práci

Nenápadné napovídání

V listopadu jsme hráli jedno kolo krajského šachového přeboru družstev dospělých v Třeboni a moc se nám nedařilo. Po pěti hodinách hry bylo odehráno 7 partií z 8 a stav byl 3,5:3,5, takže se na poslední desce mezi naším Jardou Hejlem a třeboňským Ing. Pultrem rozhodoval výsledek celého zápasu.

Jardovi je 13 let, Ing. Pultrovi 58, ale oba byli už hrozně unavení a zpitomělí, takže hráli otřesně. Koukali se tupě do figurek a ani jeden neviděl jasné cesty k výhře, zatímco byli napjatě sledováni nervózními spoluhráči. Zvláště mezi třeboňskými hráči to vřelo, když jejich borec byl na tahu a byl úplně bezradný, ačkoliv snad všem kolem bylo jasné, který tah by partii hned rozhodl. Radit se sice nesmí, to je proti pravidlům, ale třeboňští to prostě nevydrželi a začali se pokoušet radit svému zoufalému kolegovi.

Nejdřív Ing. Sýkora několikrát divně zakašlal a když se na něj Ing. Pultr podíval, snažil se nenápadně prstovou abecedou napovědět, že má táhnout dámou na a6. Pultr na něj dlouho smutně koukal a pak táhl koněm na g5. Úplně špatně. Sýkora vyběhl z hracího sálu někam ven, odkud bylo slabě ale zřetelně slyšet jeho výkřiky: "Ten debil! Ten debil!" Jenže náš Jarda zahrál podobnou blbost, a tak mohl Pultr partii zase rozhodnout.

Třeboňští se už zřejmě rozhodli, že svého kolegu podrží bez ohledu na pravidla. Dr. Hitzger nenápadně ukázal na dámu a k políčku a6, které je na kraji šachovnice položil Pultrův futrál na brýle. Pultr na lišácky pomrkávajícího Hitzgera zase dlouho koukal, až začal trochu šilhat. A dlouho taky trčela jeho ruka nad šachovnicí, než provedl "rozhodující" tah. Táhl pěšcem na d6, což byla vlastně prohrávající chyba. Do Hitzgera jako když střelí. Vymrštil se směrem k východu a už cestou strašně sprostě nadával.

Bohužel byl i Jarda K.O. a navíc se dostával do časové tísně, protože takřka vyčerpal časový limit, a tak měl festival šachové nemohoucnosti pokračovat. Jarda udělal další hrubku a Pultr nevěděl jak to využít. Čekali jsme jakou rafinovanost předvedou třeboňští teď, ale nebyla to žádná sláva. Jejich hráči důchodci Blažkovi jako upadla tužka zrovna pod Pultra a když ji zvedal, stačil zpocenému Ing. Pultrovi pošeptat do ucha: "Dáma a6, ty hovado!" Ale Pultr špatně slyší a tak se na Blažka tázavě podíval a dutě zeptal: "Co jsi povídal?" Kapitán třeboňských to už nevydržel a zařval: "Pojď sem!" A opodál se snažil zničenému hráči vysvětlit co hrát.

Jenže to už se jako jeden muž vzbouřila celá naše výprava a žádala kontumaci. Táta nás za chvíli naložil do auta a odvezl, takže jsme o kus představení přišli, ale i tak jsme viděli tu melu. Náš kapitán Ing. Jiří Bureš, CSc. řval jako tygr a chvíli to vypadalo, že je tam všechny zmlátí.

Na šachách se mi líbí hodně věcí, ale pozorování rozčílených soupeřů i spoluhráčů patří určitě k těm nejzajímavějším stránkám mého šachového života.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Ladislav Ohrazda, 05.02.2007

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Nenápadné napovídáníMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­