ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.07
Hodnoceno: 105x Prosím, ohodnoť práci

Lež, která mi nevyšla

Lží, které nám nevyjdou je snad tolik, že se to blíží k polovině lží celkových. Nevím, myslím-li si to jenom já, protože moji lež každý prokoukne, ale celkově je to s těmi lži "povedenými" a "nepovedenými" tak půl na půl. I když u mne tedy ne! Rád bych uvedl nějakou lež, která mi nevyšla, ale teď, v poslední době, jsem snad ani nelhal, protože si nic nemůžu vybavit nebo nechci, a tak uvedu příklad z doby o několik let dřívější.
Bylo mi devět let. Přišel jsem ze hřiště, natěšen jako vždy na oběd - vepřové řízky, bramborový salát - sliny se mi sbíhaly. Ale co jsem neviděl. Místo vysněných řízků mi maminka (s dobrým úmyslem - myslela na mé zdraví zajisté) přinesla plný talíř vitamíny vyhlížející zeleninové polévky. Chuť na jídlo mě přešla, hlad klesl na minimum. I za té okolnosti, že jsem věděl, že co mě nezabije, to mě posílí a to v případě zeleninové polévky doslova, myslel jsem na jediné - zbavit se polévky a nesníst ani kousek. Jsem ale citlivý syn, a tak jsem samozřejmě neřekl mamince, že její převratná polévka ve mně vyvolává pocity těžkosti a nechuti a chtěl jsem to tedy vymyslet tak, abych ji nezklamal. Kdo mi pomohl? Náš hladově vzhlížející pes. Jenom co se maminka otočila, polévka se ocitla v jeho misce. "Šikovný kluk," pochválila mne maminka, když viděla prázdný talíř. "Byla dobrá a hlavně zdravější než řízky," dodala. "Ano, maminko, byla dobrá," přikývnul jsem, doufaje, že mne pes zachrání. Nevyšlo to.
Maminka objevila psí misku s mou polévkou, ale dělala že nic. Povídala: "Tomáši, já ti ráda přidám, když ti tak chutnala. No a já seděl nad zeleninovou polévkou do večeře. Nikdo tehdy nepochopil, že jsem mamince vůbec nechtěl lhát, nýbrž ji potěšit.
Když mi ale nějaká ta lež vyjde, určitě mě to ale nepovzbudí k tomu, abych lží užíval častěji, stejně tak, když mi lež nevyjde, určitě nemyslím na to, že bych příště raději mluvil pravdu. No nic si nenalhávejme, lžeme všichni. Jak, kolik a zda opravdu lhát chceme nezáleží jen na naší povaze a charakteru, počtu "úspěchů" a "neúspěchů", ale především na konkrétních okolnostech a lidech, s nimiž jednáme.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 27.09.2005

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Lež, která mi nevyšlaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­