ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.28
Hodnoceno: 80x Prosím, ohodnoť práci

Legenda o starém hradu


OSNOVA:

I. Úvod:a) Legenda o starém hradu
II. Stať:a) Cesta na hrad
b) Průzkum hradu
III. Závěr:a) Útěk


Někdy dávno, kdy ještě nebyla technika tak vyspělá jako dnes, žili 4 kluci, Roman, Jirka, Tomáš, Luboš a pes Alík, na venkově. Jirka byl vášnivý čtenář, tak si byl vypůjčit od kamaráda knihu "Legenda starého hradu". Hned, jak si ji donesl domů, začal číst a vyčetl, že ve vesnici, kde žijí, stál hrad. Podle legendy tam žil dvouhlavý pes, který hlídal spoustu peněz a nikdy nespal. Uspat ho někdo mohl jen tajným heslem, které se nacházelo v hradě na zdi hladomorny. Podle knihy je hrad 5 km na západ od staré kovárny. Jirkovi to nedalo, a hned všechno pověděl kamarádům.

Těm se to líbilo. Museli si domluvit plán. Roman navrhl, že půjdou o půl noci - to rodiče spí. Hoši souhlasili. Jirku určili hlavním navigátorem, který měl za úkol připravit mapu. Tomáš musel vzít všechny důležité věci do batohu. Jako třeba tužku, baterku apod. Roman s Lubošem byli průzkumníci. Každý z nich vzal malou baterku do kapsy. Brali s sebou i psa.
Schylovalo se k půl noci. Kamarádi šli pěšinkou ke kovárně. Zastavili se u kovárny, kovář nepobýval o půl noci doma, byl na procházce, jinak by jim nadával. Jirka vytáhl mapu, posvítil si na ni a říká: "Půjdeme přes plot, potom pořád rovně," a schoval mapu. Hned, jak ji dal do batohu, někdo šel po cestě ke kovárně. Museli utíkat. Roman běžel nejrychleji, ale nevyplatilo se mu to, zakopl o kořen stromu a spadl do bláta. Začal nadávat. Raděj šli dál, k tomu hradu. Alík už určitě byl v polovině cesty. Chvíli běželi rychle, chvíli zase pomalu, až se objevili u hradu. Alík tam dávno již pobíhal.

Luboš zkusil otevřít dveře, ale nepodařilo se mu to. Roman se rozběhl, ramenem bouchl do dveří a spadl na zem. Potom to zkusil Jirka, po něm Tomáš, vedlo se jim jako Romanovi. Teď je na řadě Luboš. Luboš povídá: "Proč nejdeme malým oknem hned za rohem?". A tak tedy šli oknem. Psa dali do batohu. Uvnitř byla velká místnost, za kterou se nacházela další místnost. Všude bylo plno pavouků. V první místnosti se točily schody nahoru. Roman rozdává rozkazy - průzkumníci nahoru a my jdeme tou chodbou do další místnosti. Roman s Lubošem vyšli schody, byli tam dvoje dveře. Roman si vzal psa a šel těmi prvními dveřmi, Luboš samozřejmě těmi druhými. Roman stál uvnitř - byla tam truhla, vedle ní vchod na balkon; vlezl na balkon, začal se rozhlížet. Luboš vlezl do pokoje - stály tam dvě skříně s truhlou. Otevřel truhlu, začal se v ní přehrabovat. Mezitím Jirka s Tomášem šli dlouhou chodbou, padali na ně velcí pavouci, raději se rozběhli, aby to měli za sebou. Za chodbou objevili obrovskou síň. V síni byla jedna skříň, truhla, psací stůl. Jirka otevřel truhlu a posvítil si. Nalezl jen starou prokousanou deku, ze které si udělaly myši domeček, hledal dál... Tomáš otevřel skříň a vypadla na něj kostra, začal řvát, v duchu si oddechl, je to jenom kostra. Luboš slyšel nějaký řev, běžel dolů, zakopl o zábradlí a spadl na zem. Roman se lekl, povyskočil, prolomila se pod ním podlaha a byl tam, kde Tomáš s Jirka. Naštěstí se nikomu nic nestalo.

Roman slyšel štěkot psa. V první chvíli si mysleli, že je to Alík, na kterého zapomněli. Když za ním přiběhli, zjistili, že to Alík neštěká a navíc štěkot sílí. Všichni si pomysleli, že to je dvouhlavý pes, který hlídá poklad. Vzali nohy na ramena a běželi domů. Tomáš z dálky zahlédl, že to byl jen hajný se psem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Tomas, 21.06.2005

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Legenda o starém hraduMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­