ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.77
Hodnoceno: 62x Prosím, ohodnoť práci

Komár

Slunce sklánějící se k západu bylo signálem k probuzení komáří říše. "S prázdnou se tentokrát nevracej!!" zakřičela postarší komáří manželka na svého muže rychle letícího pryč.

Tento komár byl typickým příkladem tzv. "ženatého komára", jeho vyhublé tváři dominovaly strachem rozšířené oči a dlouhý křivý sosák, který vypadal, že byl v minulosti několikrát zlomený. I přes svou nezdravě vyhlížející tělesnou schránku byl jeho let stále plný síly a elánu. Během letu potichu přemýšlel o své beznadějné situaci. Pomalu už to bylo čtrnáct dní, co nepřinesl domů žádnou krev, což se mu v dosavadním životě ještě nestalo. A proto si usmyslel, že se buď vrátí s plným zásobníkem nebo nikdy. Prudce zahnul doleva a vydal se do nebezpečné oblasti obývané lidmi.

Mezitím se "o několik set mávnutí křídly" dál vracel manželský pár s dvouroční holčičkou zpátky do kempu. Bylo neskutečně horké léto, a proto se jako většina rodin rozhodli strávit pár dní u vody. Zpátky v karavanu posadili svou dcerku do dětské židličky a začali se zabývat přípravou večeře.

V ten samý moment zamířil odhodlaný komár k prvnímu karavanu, na který narazil. Polootevřeným oknem vlétl do spoře osvětlené místnosti. Když spatřil dvě dospělé lidské bytosti, chtěl to otočit, jelikož si vzpomněl na vyprávění svého otce, který mu řekl, že dospělí jsou "našemu rodu" velice nebezpeční, ale naopak ideální terče jsou malé děti. Proto, když si všiml malého stvoření sedícího v opačném rohu místnosti, na nic nečekal a přistál na odhalené kůži pravého líce. Měl pocit, jakoby dítě zpozornělo, ale za chvíli si opět začalo hrát. Komár ihned zapíchl sosáček a začal nasávat. Po chvíli si uvědomil, že by měl přestat, ale vzpomněl si na svou věčně nespokojenou ženu a rozhodl se ještě chvíli zůstat.

"Večeře!" zavolala maminka a už si to vykračovala k holčičce. Komár ukájený pocitem sytosti si vůbec nevšiml, že na něm spočinul pohled ženy chorobně se bojící hmyzu a dalších havětí, jak často říkávala. "Karle," zavolala svého manžela s narůstajícím zděšením v hlase, "rychle pojď sem, něco na ní sedí," to už křičela.

Vtom se komár konečně probral a snažil se vzít do zaječích. Sotva se snesl do vzduchu pár centimetrů, vyplašený manžel ho strefil hadrem. Překvapený komár se točí vzduchem, ale na poslední chvíli zamává křídly, čímž zastaví svůj nekontrolovatelný pád a tímto manévrem ušetří stěnu od krvavého fleku. "Zab ho, zab ho!" nepříčetně křičí žena mezi vzlyky vystrašeného dítěte a funěním zápasícího muže. Karel několika přískoky dosáhl místa, kde ztratil z očí - podle slov své manželky - několika centimetrový hmyz s obrovskými kusadly. Muž, v němž se probudil lovecký instinkt, začal zběsile mávat kolem sebe. Komár, vyhýbající se úderům, předvedl sestavu přemetů, výkrutů a salt se ocitl nebezpečně blízko lustru visícího uprostřed místnosti. Vtom ho Karel spatřil, napřáhl svou hadru na mytí podlahy, která se v jeho mysli změnila v řemdich požívaný husitskými vojsky, a obzvláště podařeným švihem trefil lustr a celý karavan se ocitl v naprosté tmě. Toho využil komár a za charakteristického bzučivého zvuku uletěl stále otevřeným oknem ven.

Ten večer se mu usínalo obzvlášť klidně, když nemusel poslouchat manželčiny průpovídky...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Rosta, 04.01.2006

   
­­­­

Slohová práce Komár ve slovenštině?

Slovenskou verzi této slohové práce naleznete na adrese:

­­­­

Diskuse ke slohové práci
KomárMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­