ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.40
Hodnoceno: 15x Prosím, ohodnoť práci

Cesta strachu

Je pozdě večer, tma jako v pytli a mrzne, až praští. Jdu po takové malé cestičce u lesíka, pokaždé si tím zkracuji cestu, když odcházím z práce. Nikdo kromě mě tudy nechodí, kolegové z podniku ji nazývají Cestou strachu, neboť podle staré legendy tudy prý chodili vězni na nedaleké popraviště. Z blízké věznice nyní udělali firmu Sonda a syn, výrobu automobilů značky Sonda, napodobeninu proslulého vozu Honda. Ale už je to víc jak sto let, co žalář zanikl. V životě jsem tu žádný přízrak nějakého žalářníka nezahlédl, jsou to báchorky, kterým by uvěřilo jen malé děcko. A tak se tudy procházím každý večer, aniž bych si připustil, že by mě mohl zabít nějaký duch...

Tentokráte mi cestička přijde poněkud delší, možná je to větší tmou, nevím, připadá mi to, jako kdybych šel pořád na jednom místě. V myšlenkách mnou nyní proběhla ta povídačka o duchách. Nedovedu si vysvětlit, proč zrovna dnes jsem na to myslel, když jsem si to nikdy tak nebral. Dokonce jsem začínal mít i strach, že mě někdo přepadne nebo snad i zabije. Bylo mi rázem zle, chtěl jsem už domů, pryč z té temnoty, ale cesta stále nebrala konce. Dal jsem se tedy do běhu, abych byl rychlejší. Bylo to však k ničemu. Cesta stále nekončila, ba dokonce mi přišlo, že se prodlužuje. Začínal jsem být nervózní.

Pojednou mě napadlo, že bych si to mohl zkrátit přes lesík, přestože v něm byla ještě větší tma. Jenže v hustém lese jsem neviděl naprosto nic, jako bych měl zavřené oči. Orientoval jsem se mezi stromy po hmatu, což bylo značně obtížné, neboť stromy byly prorostlé houštím a trním. Ruce jsem měl celé popíchané, čas od času pode mnou křupl klacek nebo jsem zaslechl hučení sovy.

Když už se les pomalu blížil ke svému konci, byl jsem nadšený, světla přibývalo a já se mohl lépe orientovat. Jakmile jsem se ale dostal ven, zděsil jsem se! Přede mnou se znovu objevila ona cestička, jako kdybych vůbec nikam nešel! Byl jsem beznadějný, posadil jsem se na kámen a vyčkával rána, až se úplně rozední.
Vyčerpáním z únavné nedokončené cesty jsem po chvíli usnul.

Probral jsem se až za rozbřesku, neočekávaně u zastávky autobusu, kam jsem měl dojít. Po prapodivné noci jsem měl smíšené pocity. Usnul jsem tam, nebo snad tady? Pokud tady, mohl to být jen sen? Jak to vlastně celé bylo? Na tyto otázky jsem si vůbec nedovedl odpovědět.

Každopádně od té doby jsem už nikdy nešel onou Cestou strachu, uvěřil jsem těm báchorkám svých kolegů - ta cesta je opravdu strašidelná! Možná že nějaký ten duch chtěl, abych to konečně už pochopil, proto mě takhle postrašil. Zjistil jsem to v ten okamžik, když jsem pohlédl na ruce - byly celé od trní!

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Getner, 13.03.2018

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Cesta strachuMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­