ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.53
Hodnoceno: 49x Prosím, ohodnoť práci

A přijde ten, který opět přinese řád do tohoto města... (3)

  • jedno ze zadání písemné práce z češtiny pro maturitu 2013
  • vypravování rozvíjející situaci z výchozího textu

Bylo to město na kraji pouště. Slunce pálilo. Ze saloonu se ozýval řev opilců a hádky hazardních hráčů. Na náměstí se houpala ve větru mrtvola posledního šerifa. Zákony už dávno neplatily, jediný zákon, který platil, byl zákon silnějšího... Kdo chtěl projít tímto vyprahlým hnízdem, musel být zatraceně dobrým střelcem!

Osada den ode dne zpustla. Zákon byl v tomto zapadlém městě bezvýznamné slovo. Dnům temna ale měl být brzy konec.

Byl obzvláště horký den. Vzduch nad vyprahlou zemí se vlnil v sálajícím vedru. Na holých větvích uschlého stromu posedávalo několik supů a vyhlíželo, kde by se našla nějaká mršina. Prérií se hnal osamělý stepní běžec poháněný vánkem, který čas od času rozřízl dusivé parno.

Do hrobového ticha se ozýval pouze blížící klapot koňských kopyt. Zato v saloonu bylo veselo. Pobudové do sebe nalévali jeden korbel piva za druhým a gambleři hráli u masivního dubového stolu poker.

Znenadání se rozrazily dveře a dovnitř nakráčel cizinec v černém hávu. Na nohou měl těžké kovbojské boty z hovězí kůže s okovy a obličej mu zakrývala široká krempa prošívaného klobouku.

Od stolu se pomalu zvedl dvoumetrový hromotluk O'Grady, všemi obávaný opilec a rváč. Oba dva vyšli bez jediného slova ven. Mělo následovat to, co se událo už mnohokrát předtím. Nespočet odvážlivců se snažilo postavit se O'Gradymu, ale žádný z nich ještě neuspěl.

Celé osazenstvo lokálu se vyhrnulo ven sledovat souboj. Z bezpečné vzdálenosti netrpělivě čekalo, až O'Grady vystřílí do neznámého odvážlivce celý svůj zásobník. Cizinec byl ale rychlejší. Než stačil O'Grady zareagovat, na slunci se zaleskly hlavně jeho dvou koltů. Jedna kulka vystřelila O'Gradymu zbraň z ruky, druhá ho zasáhla do ramene a on se s úpěním sesunul na kolena.

"Kdo jsi?" zaskuhral a chytil se za poraněnou paži.
Cizinec mlčky odložil klobouk a háv. Před užaslým davem stanula pohledná žena s dlouhými zvlněnými vlasy havraní barvy. "Jmenuji se Mary West," řekla.

Dav se nezmohl na slovo, když vtom se zezadu ozvalo: "Ať žije šerifka Westová!" Po chvíli už skandoval celý zástup lidí: "Ať žije šerifka Westová!" Tímto dnem skončila doba temna. Městečko opět došlo spravedlnosti.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
A přijde ten, který opět přinese řád do tohoto města... (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)