ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.45
Hodnoceno: 11x Prosím, ohodnoť práci

Udidla - jde to i bez nich?

  • prakticky odborný text do časopisu

Je možné, že přestože toho o koních moc nevíte, slovo udidlo jste již někde zaslechli. Je to taková ta kovová věc v koňské hubě připojená k uzdě či uzdečce. Podívejme se jí tedy na kloub.

Udidla se používala už od dob indiánů. Ve válce se vytvářely stále silnější a účinnější verze a doteď je tato pomůcka povinná na závodech - údajně z bezpečnostních důvodů. Je to ale opravdu nutnost? Nedá se s koňmi pracovat i jinak?

Touto otázkou se už léta zabývá spousta horsemanů, tedy lidí, kteří se věnují horsemanshipu - kladnému vztahu mezi člověkem a koněm, založenému na důvěře. Udidlo totiž způsobuje tlak na jemné koňské patro a v některých případech je to velmi bolestivé.

Kolik typů udidel vlastně máme? Mohli bychom jich vyjmenovat desítky. Od základního stihla, které je úplně nejjemnější, přes páku až po sněhuláka - tři železné kroužky za sebou.

Vzhledem k tomu, kolik jezdců se dalo na bezbolestnou bezudidlovou cestu, je více než jasné, zda to bez udidla funguje, či nikoli. Kůň se dá krásně a jemně ovládat i pomocí tlaku na nos, bez nutnosti kovu v puse zvířete. Nejpoužívanější uzdění na tento typ ježdění jsou sidepully, hackamore, Parelliho ohlávky a křížové uzdečky.

Dobrá zpráva pro všechny "bezudidlaře" po celém světě ale je, že postupně se začínají konat i závody speciálně pro lidi, kteří se zabývají ježděním bez onoho železného nástroje. Jedním z nejznámějších je polské Mistrovství světa v jízdě na nákrčníku. Nákrčník je ještě vyšší stupeň přiježděnosti koně - jezdec ho ovládá pouze sedem, nohama a provazem okolo krku, jemuž se říká právě nákrčník.

Závěrem by bylo dobré uvést na pravou míru, že nejdůležitější není to, co kůň má či nemá v hubě, ale především ruka jezdce, která koně vede. Ta totiž určuje sílu působení uzdění. A určitě je lepší jemná ruka s udidlem než příliš silně působící ruka bez udidla.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Sabina Šťastná, 07.03.2018

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Udidla - jde to i bez nich?Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­