ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.77
Hodnoceno: 135x Prosím, ohodnoť práci

Spalovací motory

Spalovací motor je stroj, který spálením paliva mění chemickou energii na mechanickou práci.

Patent na první spalovací motor dostal už roku 1807 Švýcar Isaac de Rivaz. O jeho zdokonalení a rozšíření se zasloužilo více lidí, především Belgičan Jean Lenoir, Němci Carl Friedrich Benz nebo Gottlieb Daimler, a dnes nejpoužívanější čtyřtaktní spalovací motor navrhl roku 1867 Němec Nikolaus August Otto.

Podle způsobu zapálení pohonné směsi rozlišujeme motory zážehové a vznětové.
U zážehových motorů dochází k zapálení pohonné směsi paliva a vzduchu pomocí takzvané zapalovací svíčky. Ty se dále dělí podle počtu dob v pracovním cyklu na dvoudobé a čtyřdobé. Dnes je nejpoužívanějším čtyřdobý motor. Dvoudobý motor se používá hlavně v menších strojích, jakými jsou například motocykly či zahradní technika.
U vznětových motorů dochází při překročení určité teploty k samovznícení pohonné směsi. Tato teplota je dosažena kompresí směsi, při níž dochází ke zvyšování tlaku a uvolňování tepla. Vznětové motory se taktéž dělí na dvoudobé a čtyřdobé.

Hlavní části:

 • píst
 • válec
 • sací ventil
 • výfukový ventil
 • zapalovací svíčka
 • ojnice
 • kliková hřídel

Pracovní cyklus zážehového čtyřdobého motoru:

 1. Sání - píst se pohybuje směrem dolů, přičemž palivová směs je nasávána do válce
 2. Stlačování (komprese) - palivová směs se při pohybu pístu vzhůru stlačuje, zvyšuje se její tlak a teplota
 3. Exploze (rozpínání, expanze) - stlačený plyn se zapálí elektrickou jiskrou; rozpíná se, čímž stlačuje píst dolů a koná práci
 4. Výfuk - spaliny se zpětným pohybem pístu vytlačují z válce ven

Spalovací motory mají velmi široké spektrum použití. Používají se k pohonu dopravních prostředků, od lokomotiv až k motocyklům či člunům, kde se kvůli výkonu používají čtyřdobé motory. Využívají se též k pohonu menších strojů, kde se kvůli velikosti užívají převážně dvoudobé motory, které jsou menší, mají však menší účinnost.

Mezi výhody spalovacích motorů patří jejich široké možnosti použití či dobrý poměr spotřeby a výkonu. Jejich nevýhodou je nevhodné působení na životní prostředí nebo nízká životnost.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Maruki, 07.03.2010

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Spalovací motoryMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­