ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.38
Hodnoceno: 26x Prosím, ohodnoť práci

Sovětská literatura ve 2. polovině 20. století

V poválečné ruské literatuře zpočátku převažuje dokumentárně umělecký aspekt, snaha zachytit hrdinství rudoarmějců, partyzánů i zázemí. Později se objevují v popředí morálně společenské problémy lidí.

Alexandr Solženicyn (1918) - nositel Nobelovy ceny za literaturu. Odhaluje existenci sovětských táborů pro politické vězně. Kvůli nevhodným výrokům o Stalinovi v osobní korespondenci, která byla cenzurována, byl odsouzen k osmi letům nucených prací. Ve stalinských táborech byl držen do roku 1953. V letech 1953-1956 pobýval ve "věčném vyhnanství" v Kazachstánu. V roce 1956 byl rehabilitován a pracoval jako učitel matematiky v Rjazani. Od poloviny 60. let publikovat nesměl a jeho díla se objevovala jen v samizdatu a na západě. Byl za to vyhoštěn, odešel do Curychu a pak se usadil v USA. V roce 1989 byl rehabilitován a o pět let později se vrátil do Ruska. Napsal novelu Jeden den Ivana Děnisoviče, která vypovídá úsečnou formou o životních podmínkách v táboře nucených prací a která popisuje jeden pracovní den řadového vězně. Dalším jeho dílem je Souostroví Gulag. Jedná se o prózu s dokumentárními rysy o sovětských koncentračních táborech.

Silným literárním proudem v 60. a 70. letech byla v ruské literatuře venkovská próza, která znamenala nejenom návrat k tradicím a kořenům klasické ruské literatury, ale byla i zastřenou kritikou společenského systému. Venkov měl být pro budoucí generace tím, čím je pro Evropany antické Řecko a Řím. Nejoblíbenějším a nejvýznamnějším představitelem tohoto typu literatury byl Vasilij Šukšin, k jehož tvorbě patří například povídkové sbírky Tam v dáli, Rozprávky za měsíčního svitu či novela Červená Kalina.

Vladimir Nabokov - znám jako autor psychologického románu Lolita o vztahu muže k dvanáctileté dívce.

Čingiz Ajtmatov - kirgizský prozaik, psal prózy s prvky magického realismu, z nichž nejznámější jsou Džamila a Stanice Bouřná. Dalším jeho dílem je Popraviště - baladický příběh vlčice Akbary, která vinou lidí třikrát přijde o svá mláďata.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Luciiina, 31.12.2007

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Sovětská literatura ve 2. polovině 20. stoletíMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­