ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.59
Hodnoceno: 74x Prosím, ohodnoť práci

Období po bitvě na Bílé hoře

Bitva na Bílé hoře roku 1620 znamenala z hlediska českých dějin tragický mezník. Habsburkové svého vítězství okamžitě využili jako záminky k upevnění moci i k tomu, aby se krvavě vypořádali se svými odpůrci. Nejvýznamnější z nich dali popravit roku 1621 na Staroměstském náměstí v Praze, jejich majetek i majetek ostatních zkonfiskovali. Zabavené majetky se staly odměnou císařovým spojencům, velitelům vojsk a dobrodruhům ze všech koutů Evropy. Ti v naší zemi zaváděli nové pořádky: přinášeli s sebou náboženskou nesnášenlivost, násilně prosazovali katolictví, zvyšovali neúměrně povinnosti poddaných, utužovali nevolnictví.
Ze země prchali nejen šlechtici, ale tajně odcházeli i lidé prostí. Mnozí z nich vstupovali pod prapory protestantských armád. Vestfálský mír roku 1648, který ukončil třicetileté krveprolívání, definitivně zničil naději na příznivé uspořádání českých věcí a na návrat exulantů do vlasti.
Naši národní situaci zhoršovala i ta skutečnost, že mezi těmi, kteří opustili naši zemi, byli Jan Amos Komenský, historik Pavel Skála ze Zhoře, grafik Václav Hollar a mnoho dalších vynikajících mužů. Doma zůstal lid vystavený soustředěnému hospodářskému, politickému i náboženskému útlaku. Jen na nich pak záleželo, jestli se uchová národ, národní povědomí, jazyk a svébytnost.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Luciiina, 27.12.2007

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Období po bitvě na Bílé hořeMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­