ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.08
Hodnoceno: 38x Prosím, ohodnoť práci

Maria Curie-Skłodowska

Marie Curie-Sklodowská se narodila 7. listopadu 1867 v polské Varšavě.
V roce 1896 začala Maria Curie s výzkumy, díky kterým se stala nejslavnější badatelkou století.
25. července 1895 se provdala za Pierra Curieho. Spolu s ním začala provádět výzkumy, které je následně proslavily po celém světě.

Roku 1896 se Marie poprvé setkala s radiem, jehož přítomnost prozrazovalo jen podivné neviditelné záření, které Marie nazvala radioaktivitou.

Paní Curie se začala zabývat minerály, u kterých by nalezla projevy radioaktivity. Ujistila se, že smolinec je mnohem radioaktivnější, než předpokládala.
V červenci 1898 získali prvek a nazvali ho polonium.
Pustili se znovu do výzkumu a v prosinci 1898 již měli první výsledky. Našli prvek, který vysvětloval vysokou radioaktivitu smolince, nazvali ho radium.

V roce 1910 se Marii podařilo získat čisté radium a mohla provést analýzu. Rok nato jí byla udělena již druhá Nobelova cena (prvně v roce 1903 za fyziku, tentokrát za chemii). Radium se dostalo do rukou lékařů.

U radia se však také vyskytly smrtelné účinky. Samotná Marie Curie onemocněla koncem 20. let 20. století leukémií a na její následky zemřela 4. července 1934.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Barborka, 08.07.2009

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Maria Curie-SkłodowskaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­