ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.75
Hodnoceno: 20x Prosím, ohodnoť práci

Male - hlavní město Malediv

Male je hlavní město souostrovního státu Maledivy (Maledivské republiky), který se nachází jihu Asie v Indickém oceánu. Město Male se rozkládá na stejnojmenném ostrově o ploše 1,95 km2 (samotná rozloha města včetně sousedních ostrovů Villingili, Hulhumale a Hulhule pak činí 5,8 km2). Populace města je cca 133 tisíc obyvatel, čímž se hustotou obyvatelstva řadí k jedněm z nejlidnatějších měst na světě.

Průměrná denní teplota vzduchu se zde po celý rok pohybuje kolem 26 °C. Nejvíce srážek zde dopadne v červnu.
Hlavní ostrov je cirka 1,7 km dlouhý a 1 km široký. Průměrná nadmořská výška města dosahuje 2 m.
Úředním jazykem je zde maledivština (neboli divehi). Současným prezidentem na Maledivách je Abdulla Yameen, ale Male má i svého starostu Mohameda Shihaba.

Jestliže se do Male vydáte na výlet s přítelkyní, nezapomeňte, že Male je silně islámským městem. Například někteří starousedlíci z rybího trhu dávají velmi hlasitě najevo jejich nesouhlas s vyzývavým oblečením, ale jinak jsou tu lidé docela tolerantní.

Ostrov Malé byl podle zpráv námořníků osídlen již v 5. století. Roku 1153 zde byl založen sultanát, jenž přijal za náboženství islám. V 16. století pak Male obsadili portugalští kolonizátoři, nicméně brzy byli samotnými Maledivci vyhnáni. Ve druhé polovině 17. století se ostrovů zmocnili Holanďané a koncem 18. století se dostaly pod kontrolu Velké Británie.
Dva dny po Štědrém dni roku 2004 postihlo Male silné tsunami, které vyvolalo podmořské zemětřesení u Sumatry v Indickém oceánu.

Město Male je vybudováno na jednom z ostrovů souostroví Maledivy. Díky tomu, že se jedná o poměrně malý ostrov, je Male velmi omezeno pro svůj další vývoj a plány na další výstavbu musí být dopředu dobře promyšleny. Z tohoto důvodu je letiště, na které budete při vaší cestě na Maledivy zcela určitě přistávat, postaveno na vedlejším ostrůvku. Jediná přístupová cesta do města je po vodě. Přes den nepřetržitě pendlují trajekty mezi městem a okolními ostrovy, včetně ostrova Hulhule, na němž se právě nachází letiště.

Mezinárodní letiště Male bylo dříve známé jako letiště Hulhule podle jména ostrova, na kterém leží. Má pouze jednu 3,2 km dlouhou dráhu, která slouží jak pro starty, tak i přistání veškerých mezinárodních letů.
Ceny za přívoz jsou v přepočtu na české koruny velice výhodné, kolem 5 rupií. Stejnou částku zaplatíte i za svezení jednou ze tří autobusových linek jezdících po ostrově.
Co se týče cen v obchodech nebo restauracích, ty jsou na podobné úrovni jako u nás, někde dokonce i nižší. A když se budete snažit, můžete smlouváním cenu leckde ještě o něco srazit.

V Male se nachází mnoho čajoven, které nabízí nejenom čaj, ale také typické maledivské pokrmy, mezi které patří polévky, různé druhy kari s rýží i zeleninou a rybí či sladké jednohubky, tzv. short eats. Zde máte jedinečnou šanci ochutnat pravou ostrou maledivskou kuchyni.

Město si uchovalo mnoho zeleně. Nábřeží se navečer mění v rybí trh. Souběžně s nábřežím vede několik ulic, jež tvoří centrum města. Ve městě nenajdete téměř žádné volné místo, z tohoto důvodu se zde v poslední době ve větším počtu rozmáhá výstavba výškových budov. Náměstí Jumhooree Maidhaan (Náměstí republiky) je asi největší nezastavěné místo na celém ostrově. Pro odpočinek je tu k dispozici i malý parčík.

Celkem ve městě nalezneme kolem 35 mešit. Nejstarší z nich je Stará páteční mešita. Největší mešitou v zemi je pak Velká páteční mešita. Dále se zde nachází hrobka národního hrdiny Mohameda Thakurufara al-Azama.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Klára, 17.12.2017

Ceska posta    
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Male - hlavní město MaledivMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­