ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.26
Hodnoceno: 87x Prosím, ohodnoť práci

Koňská noha

Mám ráda koně a dobře vím, že koňská noha patří k nejzajímavější části jejich těla. Proto jsem si ji vybrala jako téma této slohové práce.
Je to fantastický "patent" vytvořený přírodou k jedinému účelu, k rychlému pohybu po tvrdé půdě. Nosnost koňských nohou je úžasná. V kroku a klusu nesou celou hmotnost mohutného těla. Kopyta jsou přitom jen o málo větší než lidská dlaň. Tento zázrak přírody dokáže vymrštit koně do výšky téměř dvou metrů a do vzdálenosti převyšující jeho délku. Kostra kopyta a celé nohy se vlastně neliší od kostry našeho prostředníku. Poslední článek, který u nás nese plochý nehet, je u koně rozšířen v tzv. kost kopytní. Dlouhý článek v kost korunkovou a třetí ve spěnkovou. Jsou přirozeně kratší a silnější, ale v kloubu kopytním i spěnkovém velice pohyblivé. Kopytní kloub chrání pevné rohové pouzdro kopyto.
I když kopyto vypadá jako útvar velmi tvrdý, při zatížení se může rozšířit o 3-5 mm. Chodidlo (šlapadlo) není tak silné jako část kopytní a jeho většinu tvoří rohová střelka se štěrbinou uprostřed, která umožňuje rozšiřování kopyta. Zezadu má noha tzv. podložky - pružné vazivové patky a vazivovou střelku, takže znamenitě pruží. Naspodu rohového pouzdra se rozprostírá škára, která se stará o dorůstání opotřebované rohoviny. Za měsíc kopyto doroste o 10 mm, není tedy divu, že kůň musí každých šest neděl na pedikúru k podkováři.
Pohyb kopyta je úžasně složitý mechanismus, a proto jemná souhra všech těchto součástí je pro lehký pohyb koně nezbytná a poškození kopyta, šlach nebo jen třeba malých kůstek znamená často vyřazení koně z práce a často i jeho konec.
Chovatelé koní musí o nohy svých svěřenců pečovat svědomitěji než o vlastní boty. Tato práce patří mezi jednu z nejnáročnějších na čas i finance.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Eldik, 09.10.2005

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Koňská nohaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­