ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.59
Hodnoceno: 129x Prosím, ohodnoť práci

Jiří z Poděbrad - husitský král

Dne 2. března 1458 na český trůn zasedl Jiří z Poděbrad, pocházející z tradiční husitské šlechtické rodiny.
Jeho otec bojoval po Žižkově boku. Byl zvolen českým sněmem, včetně katolických zástupců, který zasedal na Staroměstské radnici v Praze. Účastníci sněmu usoudili, že zemi prospěje, bude-li vládnou husitský král, protože většina obyvatelstva je husitská. Nebylo to jednoduché, Lužice, Slezsko i části katolické Moravy nechtěly kališnického panovníka přijmout, k poslušnosti je přiměla až hrozba vojenského zásahu. První léta panování Jiřího z Poděbrad byla úspěšná. Jeho politikou bylo přísné dodržování kompaktát, hodlal být spravedlivý ke kališníků i katolíkům. Pouze v hospodářské oblasti a obchodu se mu již tolik nedařilo. V roce 1462 papež Pius II. prohlásil kompaktáta za zrušená. Jiří z Poděbrad v letech 1463 až 1464 rozvinul proti papežovi mírový postup. Ten ale selhal. V roce 1465 vyslal po evropských panovnických dvorech vyslal delegaci, která měla přesvědčit, že v Českém království žijí kališníci i katolíci ve vzájemné shodě. V roce 1467 však povstala proti králi katolická šlechta, sdružená v Zelenohorské jednotě, podporovaná papežem, který vyhlásil proti Jiřímu křižácké tažení. I když byla Zelenohorská jednota poražena, postavil se Jiřímu z Poděbrad jeho zeť – uherský král Matyáš Korvín, který chtěl získat převahu ve střední Evropě. Jeho vpád do Čech v roce 1469 dopadl neslavně, přesto de dal zvolit katolíky českým panovníkem. Období husitských válek, které zpustošily hlavně Moravu, se uzavřelo smrtí Jiřího z Poděbrad (22. března 1471). Husitská éra se pomalu stávala minulostí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Karlos, 03.06.2005

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Jiří z Poděbrad - husitský králMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­