ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.32
Hodnoceno: 140x Prosím, ohodnoť práci

Jan Werich

Tento český spisovatel, herec, dramatik a publicista se narodil 6. února roku 1905 v Praze-Dejvicích, kde potom strávil většinu svého života.
Vzdělání měl velmi dobré: studoval na reálném Gymnáziu v Křemencově ulici v Praze, kde se seznámil s jeho budoucím, velmi významným spolupracovníkem a přítelem, Jiřím Voskovcem, a poté se dostal na Univerzitu Karlovu - obor práva, vysokou školu však nedokončil.
Na začátku své kariéry působí spolu s Jiřím Voskovcem v redakci časopisu Přerod, kde vymýšlí svou první a veleúspěšnou divadelní hru "Vest Pocket Revue", uvedenou v Osvobozeném divadle. Tam potom Werich s Voskovcem působí pár let, do té doby než je divadlo uzavřeno. V této době (30. léta 20. století) vytvoří mnoho známých děl, např.: hry "Golem", "Sever proti Jihu", "Caesar" a "Kat a blázen". K těmto hrám skládá hudbu a občas i píše texty - pokud si je dvojice V+W nenapíše sama - jejich dobrý přítel Jaroslav Ježek.
Po definitivním uzavření divadla emigrují všichni tři do USA, kde mají opět velký úspěch s divadelními hrami a po skončení 2. světové války se znovu vrací domů.
Když se vrátí, Jan Werich spolu s Jiřím Voskovcem obnovují Osvobozené divadlo a přejmenovávají ho na Divadlo V+W. Voskovec ale naneštěstí znovu emigruje do Spojených států, a tak stačí ještě uvést "Divotvorný hrnec", kde sám Werich ztvárňuje postavu vodníka Čochtana.
Po Voskovcově emigraci se Werich stává ředitelem Divadla ABC, kde spolupracuje s Miroslavem Horníčkem a obnovuje spoustu her Osvobozeného divadla.
Werich se však nevěnoval pouze herectví, ale také psal knihy, které se hlásily velké úspěšnosti. K nejznámějším patří Fimfárum - soubor pohádek a povídek a Italské prázdniny.
Dále se objevoval i na filmovém plátně ve snímcích Císařův pekař a Pekařův císař, Byl jednou jeden král a Až přijde kocour. Nechyběl ani v televizních inscenacích "Uspořená libra", "Medvěd" a "Kočár nejsvětější svátosti".
Po roce 1968 se postaví za demokratické síly, které chtějí nastolit změny ve společnosti, a potom je už víceméně až do své smrti záměrně opomíjen komunistickým režimem.
Jan Werich umírá 31. října roku 1980 v Praze, kde strávil většinu svého života.

V této době probíhá anketa Největší Čech, ve které se Jan Werich dostal do první desítky. Držím mu palce, ať mu lidé posílají další a další tisíce hlasů. Myslím si totiž, že pan Werich je v této soutěži i desítce právem, protože to byl výborný herec, komik a spisovatel.

11. června 2005: Včera se konalo vyhlášení výsledků ankety Největší Čech a Jan Werich se umístil na 6. místě. A jen tak pro zajímavost, 1. z deseti byl panovník Karel IV.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Martina Hermanová, 13.06.2005

Ceska posta    
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Jan WerichMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­