ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.19
Hodnoceno: 100x Prosím, ohodnoť práci

Jan Hus

Působení Jana Husa
Husovo Kázání a proces v Kostnici

Jan Hus, pocházející z Husince u Prachatic, vystudoval artistickou fakultu, dosáhl zde hodnosti mistra svobodných umění, poté studoval bohosloví, aby později působil jako kněz. Mimo to působil i jako univerzitní profesor a byl zvolen rektorem univerzity.
Od roku 1402 působil v Betlémské kapli. Kazatelna pro něj nebyla místo pouze pro rozjímání o náboženských otázkách, ale byla pro něj veřejnou tribunou, odkud při svých kázáních poukazoval na zámožnost panstva a bohatství církve a církevních hodnostářů. Jeho kázání strhovala lid i nižší šlechtu a působila na jejich názory. To se ovšem nelíbilo bohatnoucím církevním představitelům, kteří proti němu podnikaly stále silnější útoky, které ho měly umlčet.
Tyto útoky vyvrcholily roku 1412, když začal Hus protestovat proti prodávání odpustků, které měly vylákat z lidí peníze a to přímo do kapsy církvi. Po protestu proti odpustkům v Praze byla na Husa uvalena papežem Jan XXIII. klatba, která byla spojena se zákazem konání církevních obřadů v Praze. Hus se ale odvolával na Kristovo učení a v kázání pokračoval. Když se od Husa a jeho stoupenců odvrátil i král Karel IV., který byl až doteď jejich stoupencem, opustil Hus Prahu a uchýlil se na Kozí Hrádek a Krakovec. Zde napsal několik svých psaných děl, například: "De ecclesia", ale nezapomněl ani kázat zdejšímu venkovskému lidu.
Na jaře roku 1414 byl králem Zikmundem vyzván, aby se ospravedlnil ze svých hříchů. Byl pozván ke koncilu do jihoněmecké Kostnice. Hus se tam tedy vydal v domněnce, že bude moci otevřeně diskutovat o svém učení a o své víře, a proto si připravil takzvanou "Řeč o míru". Koncil byl však spíše soudním tribunálem a Hus byl nařčen z kacířství a z názorů, které nikdy nehlásal. Od 6. prosince 1414 byl držen v kobce dominikánského kláštera na ostrově Bodamského jezera, kde byl vězněn až do března 1415. Král Zikmund se sice za Husa přimlouval, aby byl propuštěn, ale nakonec pod nátlakem a také se slibem, že bude Husovi zajištěno veřejné slyšení, odstoupil. Dne 5. června 1415 se Hus dočkal prvního slyšení. Bylo mu předloženo několik spisů, které církev označovala za bludy a žádala jejich odvolání. Ten ale chtěl, aby jej přesvědčili o opaku a jejich odvolání odmítal. V naději, že snad Hus své články odvolá, mu 18. června předložily zúžený seznam článků, jejichž odvolání požadovali.
Dne 6. července 1415 byl Hus odsouzen k upálení na hranici. Ještě téhož dne vyrostla za městskou branou na cestě k hradu Gottlieben hranice. Hus cestou zpíval mariánskou píseň "Christi virgo dilectissima" a přesvědčoval lid, že neučil bludům. Po přivázání k hranici mu bylo z králova rozkazu nabídnuto poslední odvolání, aby si zachránil život. Hus to vše i přes tělesné útrapy odmítl, hranice byla zapálena a popel shozen do Rýna.

POUŽITÉ ZDROJE:

1. Referáty.cz
2. Otevřená elektronická encyklopedie WIKIPEDIA
3. Jan Hus - Miloš V. Kratochvíl, Mladá Fronta, Praha, 1955

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Jan Hus







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)