ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.98
Hodnoceno: 191x Prosím, ohodnoť práci

Jan Amos Komenský

Jan Amos Komenský je nazýván také "učitelem národů". Narodil se dne 28. března 1592 v obci Nivnice u Uherského Brodu. Byl mimořádně všestrannou osobností. Zabýval se například pedagogikou, filozofií a teologií. Po smrti jeho rodičů a dvou sester vyrůstal u tety a strýce ve Strážnici, kde začal studovat. V roce 1616 byl vysvěcen na kněze Jednoty bratrské. Od roku 1618 se stal správcem bratrského sboru a začal působit jako rektor školy ve Fulneku. Po bitvě na Bílé hoře (1620) byl nucen v roce 1622 opustit Moravu, neboť odmítal přistoupit na katolickou víru. Tentýž rok mu na mor zemřela žena a jeho dvě děti. Odešel do Brandýsa nad Orlicí ve východních Čechách, kde se skrýval až do roku 1628. Kvůli rekatolizaci se odstěhoval s rodinou do polského Lešna. Od roku 1632 působil jako konsenior - člen představenstva Jednoty bratrské. V letech 1641-1642 pobýval v Anglii na přednáškovém turné. Roku 1648 se vrací se svojí druhou těžce nemocnou manželkou do Lešna, kde působí jako biskup. Jeho manželka podlehla nemoci a umírá na mor. V průběhu polsko-švédského konfliktu je město Lešna obléháno partyzány a při následném požáru přichází téměř o všechen majetek. Mimo jiné i o Česko-latinský slovník, na kterém pracoval prakticky celý život. Na pozvání svého přítele Louise De Geera odchází do Nizozemí. Konec svého života strávil v Amsterodamu. Umírá po dlouhodobých zdravotních problémech 15. listopadu 1670. Je pohřben v blízkém městečku Naardenu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Stín tmy, 03.04.2009

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Jan Amos KomenskýMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­