ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

    Ceska posta
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.59
Hodnoceno: 32x Prosím, ohodnoť práci

Dýchací soustava

Význam dýchací soustavy spočívá v přísunu kyslíku do krve a odvádění oxidu uhličitého z těla. Je to mimovolní proces, řízený dýchacími centry v prodloužené míše.
Rozlišujeme dýchání vnější, při kterém dochází k výměně plynů mezi plícemi a krví, a dýchání vnitřní, kdy probíhá výměna plynů mezi krví a tkáněmi.
Průchod kyslíku do plic umožňují horní a dolní dýchací cesty.

Vzduch z dutiny nosní proniká do vedlejších nosních dutin, tam se oteplí, zvlhčí a zbaví nečistot. Dále proudí do nosohltanu. Nosohltan má společnou část dýchací a trávicí soustavy. Pak proudí do hrtanu. Ten tvoří několik pohyblivě spojených chrupavek, z nichž největší je chrupavka štítná a hlasivková. Z hrtanu vzduch proudí do průdušnice, která se dělí na pravou a levou průdušku. Průdušky vstupují do plic a dále se dělí na průdušinky ústící do plicních sklípků. Plíce jsou uloženy v dutině hrudní a pokrývá je poplicnice, jež se přetváří v pohrudnici. Pravá plíce má tři laloky a levá dva.

Plicní ventilace má dvě fáze - vdech a výdech. Při vdechu se bránice vyklene dolu a mezižeberní svaly se stáhnou, při výdechu se mezižeberní svaly uvolní a bránice se vrátí do předešlého stavu. Dospělý člověk se nadechne 16-18krát za minutu, dítě 20-26krát.

Velikým rizikem poškození dýchacího ústrojí je kouření. Vede k chronické bronchitidě, špatnému prokrvování srdečního svalu a dalším onemocněním oběhové a dýchací soustavy. Kouření také snižuje obranyschopnost organismu, může se podílet na onemocnění roztroušenou sklerózou a prokazatelně vyvolává rakovinu plic.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lůca, 26.04.2016

­­­­

Slohová práce Dýchací soustava ve slovenštině?

Slovenskou verzi této slohové práce naleznete na adrese:

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Dýchací soustavaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­