ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.61
Hodnoceno: 18x Prosím, ohodnoť práci

"Západ" versus zbytek světa

Dnešní svět je rozdělen na dvě kategorie: na vyspělé západní země v čele s USA a na chudé a rozvojové země zbytku světa. Téměř celá Afrika a hodně asijských státu je sužováno hladem, bídou a civilizačními chorobami. I když jim rozvinuté a vyspělé státy světa pomáhají, je tu jedna nezodpovězená otázka: Čím to je, že rozdíly mezi těmito odlišnými světy se stále zvětšují? Viníky bych hledal na obou stranách. V Africe a Asii měly mnohé země ze západního světa své kolonie, o které se příliš dobře nestaraly a jejich rozvoj byl nulový. Ve 20. století získala většina z nich nezávislost, ale hlavně v Africe se za těchto několik desítek let moc nezměnilo.

Není příliš v zájmu USA, Ruska, Velké Británie nebo třeba i ČR pumpovat miliardy do oblastí, odkud se jim jen těžko vrátí. Jedním z příkladu je vojenská výpomoc USA v občanské válce, která v 90. letech zuřila v Somálsku. Američané přiletěli do této chudé země sužované hladem a bídou jako poslové míru a při bojích se Somálci, kteří bojovali pod vedením svého vůdce, dopadli doslova katastrofálně a ze Somálska se stáhli, jelikož "zdemokratizování" Somálska by jim přineslo "pouze" mezinárodní obdiv a gratulace, nikoli však peníze nebo suroviny jako třeba ropu. V současnosti se Američané zaměřili na Irák a Afghánistán, a zvláště Irák je velkým producentem ropy, která se Američanům tuze hodí.

V menší míře jsou viníkem i státy, které pomoc potřebují. Jsou vůbec jejich obyvatelé dostatečně vyspělí, aby dokázali s darovanými penězi dobře naložit? Nepůjdou jejich výdaje hlavně na zbrojení, byrokracii a do kapes úředníků? Kdo to dokáže zaručit? Jediné investice, které se například v Africe vyplatí, jsou budování škol a humanitární pomoc. Škola je základ života, když tento základ bude většina Afričanů mít, nebude Africe nic překážet v tom, aby se s pomocí vyspělých států stala rychle se rozvíjejícím regionem na zemi.
Investice do chudých států Afriky, Asie a jiných je velmi nejistá a i díky světové hospodářské krizi bude podpora zaostalých států stagnovat, a proto se Afrika a chudé asijské státy nemohou spoléhat pouze na pomoc Obamy, Medvěděva nebo Klause, musí jít vzhůru samy a postupně.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: borec, 30.03.2011

­­­­

Diskuse ke slohové práci
"Západ" versus zbytek světaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­