ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 3.20
Hodnoceno: 5x Prosím, ohodnoť práci

Zajímá nás život pod hrozbou smrti?

Téma: Smutné je nám směšné, směšné je nám žalostné a celkem jsme vlastně ke všemu, kromě k sobě samým, dost lhostejní.

Lhostejnost - v dnešní době velmi užívané slovo hlavně na účet Evropanů a Američanů. Svět nám vytýká, že jsme lhostejní ke všemu, co se děje kolem nás. Má ale pravdu? Opravdu se nesnažíme něco zlepšit? Určitě ano, ale ne všemu můžeme pomoci. Zamýšlela jsem se nad postavením ženy v muslimském světe. Ale nesouvisí tento problém spíše s psychikou a morálními zásadami celých muslimských národů a jejich náboženstvím?

Myslím si, že dívky to v muslimských zemích nemají jednoduché už od narození. Vždyť po celý svůj život v rodině představují pouze majetek, který lze výhodně prodat movitému muži. Většina dívek se vdává nejpozději ve čtrnácti letech. Pro mě osobně děsivá představa, že už teď bych byla manželkou a pravděpodobně i matkou. Ani po svatbě však muslimka nemá záviděníhodné postavení. Čím dál častěji se dozvídáme o domácím násilí. A nemluvím "jen" o bití nebo psychickém ponižování a týrání. Mám na mysli upalování, kamenování, bodání a další činy u nás praktikované za dob středověku, v muslimských zemích procedury nynější, prováděné na ženách za jejich provinění. Nejhorší čin, jehož se může žena dopustit, je nevěra. Ano, nevěra, která je u nás v Evropě tak častá. Cizoložství je v muslimském světě považováno za opovrhování partnerem a za to čeká ženu smrt. Násilí je v islámských zemím naprosto běžné. Vraždění i velmi mladých žen, které poruší zákon nebo se nepodrobí tradicím, je rozšířená praxe. Jde o extrémní činy, jež mají za úkol potrestat a vzbudit respekt.

K zamyšlení nad tímto tématem mě vedl příběh teprve třináctileté dívky, která byla veřejně ukamenována za to, že přiznala znásilnění. Toto jednání je podle mě v rozporu s inteligencí člověka třetího tisíciletí.

Všechny tyto otřesné činy a případy jsou nám tak vzdálené a nepochopitelné, že se stěží uvědomujeme jejich váhu. Ale znamená to lhostejnost?

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené:

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Zajímá nás život pod hrozbou smrti?Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)