ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.64
Hodnoceno: 481x Prosím, ohodnoť práci

Za deset let budeme jiní!

Nepoužila bych této věty jako otázky, ale jako výstrahy před vývojem mezilidských vztahů v posledních desetiletích. Ráda bych, aby na každého čtenáře má úvaha zapůsobila tak, aby se zamyslel nad neustálým a stále se zrychlujícím tempem mizení humanity mezi jednotlivci a nad vztahem, kterému se dříve říkalo opravdové přátelství a které by se dnes mohlo zařadit spíše na seznam druhů na pokraji vyhubení.
Bohužel vše co je lidské, a tudíž na ústupu, utlačuje právě to, co se zdá v dnešní době člověku prospěšné a bez čeho by si řadový obyvatel nedokázal představit život. Je to věda a technika a pokrok vůbec, který nás lidské bytosti, přetváří na stroje pro výrobu peněz, abychom je mohli zase co nejrychleji utratit za co nejdražší a nejmodernější výrobek. Vždyť jakýkoliv technický objev a z něho následně vytvořený všemi obdivovaný výrobek, nás odděluje od ostatních lidí a zabraňuje ve styku s okolím.
Když vezmu takový automobil. Ano to je geniální objev, který urychlí a zpohodlní cestování, ale ubírá nám možnost dostat se do společnosti jiných lidí. Nemám v úmyslu nijak vyzdvihovat veřejnou hromadnou dopravu dnešní doby, ale obracím se do minulosti, kdy lidé mohli cestovat jen v dostavnících a za tu dlouhou dobu své cesty se jistě seznámili se svými spolucestujícími a věřím, že mnohdy získali přátel, ať už krátkodobé, ale o to upřímnější.
Ale proč je soudobá veřejná doprava taková jaká je!?
Je to opět důsledek pokroku, protože většina lidí už používá jen své vlastní vozidlo, které z nás dělá jen sobce. Dnešní člověk se ráno zavře ve svém automobilu a jediné s čím si může za celý den popovídat, je tak akorát rádio.
Dalším opravdu úchvatným vynálezem je televize! O co všechno nás taková "bedna" připravuje a co nám vlastně dává? Většina lidí už není ničeho jiného schopna než pustit si televizi a bezmyšlenkovitě si nechat vymývat mozek. Je to opravdová závislost a dokonalý strávník času, který by mohl člověk věnovat třeba svým koníčkům nebo přátelům.
Poslední možnost, kde se mohli lidé sejít a společně se pobavit, bylo kino, které ovšem skomírá pod vlivem videopůjčoven a komerce. Na ostatní kulturní akce dnešní moderní člověk v naší uspěchané době už nemá ani čas, ani myšlenky. Je vyčerpaný z neustálé honby za penězi a za kontakty, které nahrazují upřímné, třeba i krátkodobé, přátelství.
Tomuto jedinému cíli odpovídá i studentský výběr vysokých škol. Málokdo se hlásí na umělecké obory nebo na přírodovědu, většina se hrne na školy, z kterých si myslí, že vyjde jako uhlazený, úspěšný a hlavně bohatý mladý podnikatel s "bavorákem" a v kvádru.
Paradoxně právě v téhle době se snaží politici průmyslově vyspělých států své obyvatele sjednotit a neustále se dovolávají humanity mezi lidmi, kterou by tento čin měl podpořit a tím přispět k celosvětovému míru. Ale copak se mohou spolehnou na férové a lidské chování mezi národy, když toho nejsme schopni už ani mezi jednotlivci!!!

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: RL, 25.09.2003

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Za deset let budeme jiní!Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­