ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.67
Hodnoceno: 6x Prosím, ohodnoť práci

Vymoženosti doby. Opravdu díky nim máme k sobě blíž?

Málokdo si dnes dokáže představit život bez moderních vymožeností doby. Otázkou je, do jaké míry nás technologie jako Skype, ICQ, Facebook či mobilní telefony ovlivňují. Je vůbec výhodné je využívat? Dáte mi za pravdu, že určitě ano. Ale do jaké míry? A neochuzujeme sami sebe o něco?
Systém tohoto světa nás tlačí stále do větších obrátek, a proto je málo času na osobní setkání, návštěvy. I vzdálenost může být velkou překážkou. Ale nevadí, s našimi elektronickými miláčky se můžeme přeci vidět z pohodlí domova s kýmkoli. A ještě k tomu ušetříme za cestu.
Je to opravdu ale tak báječné?

Spousta z vás se mnou bude souhlasit, že elektronická komunikace má bezesporu mnoho výhod. Třeba takový dopis. Komu naposledy přišel, aniž by to nebyl výpis z penzijního připojištění nebo z banky? Ze statistik vyplývající údaj, že dopisů neadministrativních je posíláno méně jak dvě procenta ze všech psaní, hovoří jasně. Proč to tak je? Na dnešní dobu není dopis dostatečně rychlý. S dopisem je taky moc práce, když vezmeme v potaz lenost některých lidí. A e-mail? Ten se zdá, že tyto problémy dokázal hravě vyřešit. Ale na druhou stranu, určitě se vám již stalo, že vaše elektronická adresa byla zneužita a chodil vám do ní otravný spam nebo různé infikované zprávy. V případě e-mailu se v dnešní době nejedná o ojedinělé případy, spíše o denní rutinu.

Co takový Skype nebo jeho ekvivalenty? Vždyť ten nám pomáhá se sbližovat. Jak jinak bych si mohl popovídat s tetičkou žijící v Kanadě, abych ji viděl a neplatil neúnosné částky za telefon? Může být mimo naše možnosti navštívit veškeré známé, příbuzné a přátele. Potom je příjemné si s nimi popovídat bez nutného cestování. Ale jde to tak udělat u všech? Co takové obejmutí? Nevyplatí se pro něho dojet? Nechybělo by nám?

Odborníci na elektronickou komunikaci se shodují, že lidé se do SMSky či na chat nebojí vepsat věci, které by druhému člověku do očí nikdy neřekli. Jsou odvázanější. Internet to skousne, a oni si možná nikdy neuvědomí rozdílnost svého chování. A přeci jenom říct pravdu do očí není snadné, že? Mně, a to nebudu určitě sám, je to příjemnější, než si to někde jen přečíst.

Možná, že nedokážeme rozpoznat hranici, kdy jsme se stali otroky těchto sociálních "pomocníků". Ale není moudré sami sebe prozkoumat? Vždyť důsledkem mohou být rozpadlé vztahy i zničené rodiny. Nemrzí vás, když dá někdo přednost svému telefonu před vámi? Mě ano. Myslím, že mi dáte za pravdu, že je důležité se zamyslet, jestli ve skutečnosti máme díky všelijakým vymoženostem k sobě blíž, nebo zda je pravý opak realitou.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: QuadryCZ, 30.05.2016

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Vymoženosti doby. Opravdu díky nim máme k sobě blíž?Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­