ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.69
Hodnoceno: 362x Prosím, ohodnoť práci

Veselé Vánoce a šťastný Nový rok

Tak toto si přejí lidé sobě blízcí pokaždé, kdy se rok chýlí ke konci. Za starých dob se dodržovaly přesné vánoční zvyky. Vánoce jsou symbolem narození Ježíše Krista Panně Marii, je to naděje na nový život a v podstatě se oslavuje novorozeně, nový život.
Již čtyři týdny před Vánoci je tak zvaný Advent, který je časem příprav na Vánoce. Každou neděli, ať už bronzovou, stříbrnou nebo zlatou, se na adventním věnci zapálí jedna svíčka. Poslední neděli před Štědrým dnem se rozsvítí všechny čtyři svíčky. Lidé se scházejí a vyznávají si lásku krásnými dary a přejí si vše dobré.
Symbolů Vánoc je spoustu. Zdobí se vánoční stromky – jedličky nebo borovice – a dávají se na ně nejrůznější ozdoby. Dříve si lidé vystačili s vlastními ozdobami vyrobenými ze slámy, ovoce a šišek. Dnes se většinou používají skleněné ozdoby a různé ozdobné řetězy. Ale i tak se ještě najdou některé domácnosti, které zůstávají při starých zvycích.
Na Štědrý den se drží půst a vyhlíží se zlaté prasátko, které nosilo štěstí, radost a peníze. K večeři se jedl (a jí) smažený kapr a bramborový salát. Rozkrojí se jablíčko a děti si pouští lodičky jako skořápky se svíčkou. Na lustr nebo nad dveře se pověsí jmelí, a když pod ním stojí dva lidé, měli by se obejmout a políbit, protože jim to přinese štěstí a lásku. Je spousta zvyků, které se u nás zachovaly a které jsou už zapomenuty. V každé zemi jsou zvyky jiné a přesto jsou Vánoce svátky klidu, kdy se lidé obdarovávají, dávají si spoustu lásky, naděje a odpouštějí si. Pro děti tento svátek znamená především velké množství cukroví a živý kapr doma ve vaně. Nejraději mají ale rády chvíle, kdy zazvoní zvoneček, a ony se mohou rozeběhnout k rozzářenému stromečku s prskavkami a začít rozbalovat dárky, které jim přinesl Ježíšek.
Bohužel ne všude jsou Vánoce tak bohaté. Jsou i chudé rodiny, které si nemohou dát moc dárků. Avšak duševní bohatství, které v těchto rodinách zbývá, může být největším darem a tím jsou láska a vzpomínky. Potom i pro takové lidi jsou Vánoce stejně šťastné jako pro ostatní.
Jsou také země, kde se Vánoce neslaví. Jsou země, kde je válka a zlo, kde lidné nemají domovy a umírají hlady. Myslím, že i na takové lidi by se mělo vzpomenout. Věřím, že existují charity, které těmto lidem poskytují bezpečí nejen po celý rok, ale i na Vánoce.
Na světě si nikdy nebudeme rovni. Je to smutné, ale asi to tak má být.
Vánoce pro mě znamenají klid a pohodu, přála bych si, aby tomu bylo i jinde. O Vánocích by měli být lidé spolu, všichni příbuzní; ti, kteří se milují, přátelé a lidi kolem nás. Měli by zapomenout na vše zlé a vzpomenout na vše dobré. Lidé by se měli omlouvat za své činy a činy jiných by měli odpouštět.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Daniela Mrázová, 12.10.2003

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Veselé Vánoce a šťastný Nový rokMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­