ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.64
Hodnoceno: 113x Prosím, ohodnoť práci

Velikonoce

  • úvaha s výkladovými prvky

Současné Velikonoce ztrácí svůj původní význam.
Jak slaví tyto svátky věřící? Pro křesťany jsou tyto svátky nejdůležitějšími v roce. Za jejich začátek se dá považovat už 40denní postní doba, která začíná na Popeleční středu. Další významné dny v tomto období jsou týden před Velikonoční nedělí. Na Květnou neděli slaví křesťané příjezd Ježíše do Jeruzaléma. Po Zeleném čtvrtku (poslední večeře) je Ježíš ukřižován. Tento den se nazývá Velký pátek, den přísného pustu. Bílá sobota je dnem, kdy Kristus odpočívá v hrobě. A nyní už konečně nastává dlouho očekávaná Velikonoční neděle, neboli Vzkříšení.
Židé mají Velikonoce spojené se svátkem, na počest vyvedení jejich národa z Egypta.
Pro většinu lidí jsou Velikonoce jen dnem volna a dodržují pouze zvyky na Velikonoční pondělí, kdy pánové chodí na koledu se žílou, bijí děvčata a jsou poléváni vodou. Za to získají od dotyčné např. vajíčko, zajíčka, pentle... Jinak ostatní sváteční dny od čtvrtka až do neděle u většiny lidí proběhnou jako kterýkoliv jiný všední den.
Tradice, která se většině rodin dodržuje, je velikonoční výzdoba, ke které neodmyslitelně patří sázení velikonočního osení.
Má cenu slavit Velikonoce? Určitě má. Když ne z hlediska zvyků a tradic, tak alespoň z důvodu, že se o těchto svátcích sejde mnoho přátel a vytvoří se příjemná velikonoční atmosféra.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: jaja, 14.06.2006

­­­­

Diskuse ke slohové práci
VelikonoceMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­