ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.24
Hodnoceno: 72x Prosím, ohodnoť práci

Válka s ohněm

Chtěla bych vám napsat o jedné válce. O bojišti, na kterém se nepoužívá násilí, přestože tam někdy umírají lidé. O válce, která nevzniká z nenávisti nebo neshod, ale často je zapříčiněna náhodou nebo lidskou neopatrností. O boji, ve kterém nikdo nevyhrává, jen někdo bývá dříve poražen. Je to boj člověka s ohněm.
Oheň. Co si pod tímto pojmem může člověk představit? Teplo, světlo, příjemné posezení u táborového ohně, teplo krbu, opečenou klobásu... Široké spektrum působení pro lidskou spokojenost. Ale dál už se nikdo nedívá. Dál, za tenkou hranici rozumu a citu, do krajiny, kde se čepel ohně obrací proti nám. Málokdo vidí děti hrající si s hořícím kusem dřeva, málokdo jim dokáže ošetřit popáleniny, pofoukat ránu i dušičku, najít cestu ven z toho kolotoče hrůzy, kdy se nevinná hra změnila v peklo. Oheň dokáže stejně tak dobře zachraňovat a pomáhat jako ničit a zabíjet. V takových chvílích přichází na pomoc hasiči.
Hasič. V civilu obyčejný člověk jako každý jiný. Jakmile si však oblékne uniformu, něco se děje. Rychle seběhnout do garáže, nastartovat, zapnout výstražný maják a jedeme. Auto se řítí velkou rychlostí k místu nehody. Kouř v okně nějakého bytu ve třetím patře. Žebřík... Rychle! Nikdo netuší, co na něj za tou černou záclonou čeká. Oheň? Mrtví nebo přiotrávení lidé? Vyděšení sousedé? Už jsme nahoře. Masky, baterky a rychle dovnitř...
Minuty ubíhají. Zanedlouho se však skupinka hasičů objeví v doprovodu asi pěti lidí. Jeden z nich nese v náruči malého chlapce. Na pomoc přispěchají lidé ze záchranné služby. Není to nic vážného, jen se trošku nadýchal kouře. Od hasičů se dozvídáme, že šlo o poruchu elektřiny. Všechen ten shon způsobila přehřátá televize. Nakonec je ale všechno v pořádku. Bude potřeba vymalovat, vyměnit vedení, koupit novou televizi... Rodina je ale šťastná, že se nikomu nic nestalo, a po seriálech a telenovelách nikdo ani nevzdychne.
Ne všechny příběhy ale končí dobře. Někdy si oheň za lidskou neopatrnost vybírá kruté daně, ať už je to škoda za pár desítek tisíc korun, nebo - v horším případě - lidský život. Ale vždycky jsou to hasiči, kteří musí s ohněm bojovat, nasazovat své životy, vzdorovat vysoké teplotě, plamenům a často i zdravému rozumu. Někdo si může myslet, že je to vzrušující život a že hasiči mají stále o čem povídat. Vzrušující život možná ano. Ale k povídání toho obvykle moc není. Mezi požáry se málokdy najdou příhody, které by někdo s nadšením líčil svým známým. Většina z nich jsou smutné osudy, které lidem vzaly něco z jejich majetku nebo srdce, a přestože jde o velice odlišné ztráty, nakonec vždycky zůstane jenom prázdnota. Když něco takového prožijete, můžete si jen uvědomit tu sílu, kterou v sobě ukrývá jediná jiskra. Škrtnete sirkou a všechno je jinak. Později o tom můžete přemýšlet nebo to můžete povědět svým známým, můžete o tom vyprávět, přednášet na školách nebo napsat knížku. Dejte tam všechnu tu hrůzu, všechen ten popel, ty potoky slz a možná tam taky můžete dát kapičku štěstí a radosti, když vám alespoň zbude to nejdražší, co máte: vaši nejbližší.
Být hasičem je jistě velmi zvláštní povolání. Jestlipak mají hasiči v popisu práce všechny ty emoce, kterým musí čelit? Jaké vlastnosti by měl takový hasič mít? Odvaha, strach, odhodlání, nasazení, důvěra, spolehlivost... Potoky vlastností a pramínky emocí zcela nekontrolovaně prolínají životy hasičů. Můžete udělat cokoli, ale přesto nikdy nepocítíte to, co hasiči denně prožívají, nevyrovnáte se s tím, s čím oni se vyrovnat musejí. Možná i proto bychom si měli uvědomit, za koho a z jakých příčin tito lidé nasazují vlastní životy. Už jsme si málem odvykli jim doopravdy naslouchat.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Veronika Vaníčková, 27.02.2006

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Válka s ohněmMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­