ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.36
Hodnoceno: 25x Prosím, ohodnoť práci

Ta naše země krásná

Jsem Čech a nestydím se za to. Tento názor jsem však již hodně dlouho neslyšel a sám si jím nejsem až tak docela jistý. Opravdu se za to nestydím? Vždyť každý den jsou noviny plné článků o tom, jak jsme si zase někde utrhli ostudu, jak si z nás zahraničí dělá legraci a jak je ten český národ úplně neschopný. Zkusím se nad tímto problémem trochu zamyslet.

Nedávno jsem byl svědkem jednoznačného odsouzení českých turistů právě kvůli původu. "Češi? Můžete dál, ale chovejte se slušně a na nic nesahejte." Přibližně takto reagovala (v překladu) paní u vstupu do nejmenovaného muzea. Jednoznačně bylo vidět, že má k Čechům silné pochybnosti a možná také obavy o vystavené exponáty. Dotyční návštěvníci se určitě museli cítit rozpačitě, protože oni se přece vždy chovají slušně. Oni možná ano, ale jeden za všechny, všichni za jednoho. Být Čechem je v tomto pohledu evidentní nevýhoda.

Za takový nelichotivý stav si však můžeme sami. A ani se tomu příliš nedivím. Stačí se podívat například na domácí politickou scénu. Také vám připomíná jednu velkou nepovedenou frašku? Také marně hledáte někoho inteligentního s opravdovým zájmem o naši zemi? Ano, tak to jsme na tom stejně. A to je, prosím, elita národa. Ti, ze kterých bychom si měli brát příklad. Není se tedy vůbec čemu divit.

Zdá se, že čím dál tím častěji se spíše vyplatí svou identitu tajit, nežli se hrdě prohlásit za Čecha. Já však zásadně nesouhlasím. Každý z nás by měl být na svůj původ pyšný a podle toho se také chovat. Nemyslím si, že jsme horší než ostatní. Zajisté máme spoustu pozitivních vlastností, které třeba jiné národy nemají. Neberme si tedy příklad z naší "elity národa" a raději se snažme chovat podle svého zdravého rozumu a mysleme na to, že jsme Češi a že to přece nemusí být vůbec žádná ostuda.

Samozřejmě se celý problém nedá shrnout na pár řádcích. Nesnažím se o žádné komplexní analýzy, pouze bych chtěl poukázat na skutečnost, která mi vadí. Možná že je jakékoliv moralizování národa zbytečné a jediný způsob, jak dosáhnout pokroku, je čas. Myslím si ale, že bychom se všichni měli zamyslet, zdali jsme opravdu na svůj původ a na svou zemi hrdí, nebo se spíše stydíme.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Ta naše země krásnáMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)