ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 3.82
Hodnoceno: 11x Prosím, ohodnoť práci

Střet kultur, tolerance: Čím je pro vás tolerance? Má nějaké limity?

Pod pojmem tolerance v souvislosti s kulturní odlišností či rozmanitostí rozumím soužití dvou nebo více kultur na základě snášenlivosti rozdílných zvyků, jazyka nebo náboženského vyznání. I přestože si jsou tyto kultury navzájem zcela cizí, dokážou se respektovat, sdílet společné území, ve kterém se snaží žít podle svých vlastních zvyklostí vedle sebe. Je tedy samozřejmé, že pokud má tato tolerance fungovat, měla by být bez pochyby oboustranná. Jedna strana může být sebevíc tolerantní vůči té druhé, ale pokud se stejně tak nezachová nebo alespoň nepokusí i druhá strana, bude mezi nimi vždy docházet k určitým sporům. Záleží ale také na přizpůsobivosti, charakteru odlišného názorového myšlení a množství těchto odlišností jednotlivých kultur. V mnoha případech se jedná o tak vysokou názorovou neshodu, že je velice obtížné pokoušet se o jejich možné soužití. Přesto si myslím, že je vždy v lidských silách dojít alespoň ke kompromisu, jenž alespoň zčásti uspokojí obě dvě strany a odstraní nebo sníží koncentraci vzniklých, popřípadě vznikajících sporů.

V dnešní době je ovšem výskyt případné netolerance vůči jiným kulturám mnohem obtížnější, než tomu bylo dříve, neboť fenoménem se stalo označovat taková jednání za rasistická. Kde však jsou hranice, kde se jedná pouze o nesouhlas s určitým názorovým smýšlením, nebo o opravdu rasistické počínání? To je otázka, vztahující se také na Českou republiku, jež se v posledních letech potýká s neshodami s romskými spoluobčany. Jsem si jista, že pokud by byly respektovány naše zvyky a vykonávány veškeré povinnosti vůči státu ve stejné míře, jako je dodržují čeští občané, nebude s romským obyvatelstvem docházet k tak rozsáhlým konfliktům.
V předcházejících pár týdnech jsme se přesvědčili, že naopak počet těchto konfliktů stoupá a situace se snahami o multikulturní model soužití dvou kultur, tj. české a romské, na jednom území je pro mnohé občany více než neuskutečnitelné. Je pochopitelné, že pokud se jedna kultura cítí být utlačována a poškozována od té druhé, musí tomu také odpovídat její reakce. Tím bych si vysvětlila i aktuálně se odehrávající demonstrace na severu Čech.

Dokud se tedy odlišně smýšlející kultury k sobě nezačnou oboustranně chovat tolerantně, přizpůsobivě a s respektem, je zcela nemožné rozporům mezi nimi jakkoli předcházet.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: El Kitten, 30.04.2012

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Střet kultur, tolerance: Čím je pro vás tolerance? Má nějaké limity?Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­