ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.80
Hodnoceno: 59x Prosím, ohodnoť práci

Stáří

Každý den potkáváme spoustu lidí, kteří neustále někam uhánějí. Ovšem když se opravdu pozorně zadíváme mezi masy lidí, které kolem nás denně procházejí na ulici nebo kdekoliv jinde, povšimneme si "človíčků", kteří nikam nespěchají... Ba naopak, svou pomalou chůzí působí tak klidně a vyrovnaně. Ano, jsou to staří lidé.

Ani jednoho z nás mladých v tu chvíli nenapadne, jaké to vlastně je patřit mezi lidi, kteří jsou často označováni jako senioři. Jak se jim vlastně v dnešní uspěchané době žije? Jsou vůbec šťastní a jaké to vůbec je být starý? Co člověk v takovém období života prožívá, co dělá? Jaké jsou jeho zájmy? A jsou opravdu všichni staří lidé tak často nemocní?

Nevím, kdo a v jaké době rozhodl, že se od určitého věku člověk začne označovat jako senior, stařec, "páprda" a podobně. Ale jedno vím jistě - valná většina z nich se jako starci vůbec necítí a dost je uráží a ponižuje, když s nimi naše zkažená společnost jedná jako s nepotřebnými, méněcennými a pro naši společnost zbytečnými, a to jen proto, že už jim dávno není dvacet let... Já si ani nechci představit, jak se jednou budou lidé chovat ke mně, když vidím, jak to funguje dnes. Vezměte si třeba situaci v hromadné dopravě, kde sedí hromada mladých lidí a vedle nich postává stařenka o holi a z jejího výrazu je patrné, kolik úsilí musí vynaložit, aby se vůbec udržela na nohou. Myslíte, že v tom autobuse někdo vstane a nabídne jí místo? Ve většině případů ne! Možná se najde pár ochotných a obětavých jedinců, ale kolik takových dnes doopravdy je?

V jejich obličeji je vidět tolik prožitků a ran života, a přesto to dokážou být usměvaví, obětaví a velmi vstřícní lidé. Je však dobře, že jsou starší lidé ke všem tak vstřícní? Podle mého názoru určitě ne. Dnešní společnost je totiž příliš zlá a krutá. Ve zprávách slýcháme dennodenně o okrádání důchodců přímo u nich doma nebo - v tom horším případě - dokonce o loupežném přepadení s tragickými následky. Ale proč zrovna oni? Čím si to jen zasloužili?

Staří lidé jsou častěji nemocní než lidé jiných věkových kategorií. Není se čemu divit, tělo každého člověka se postupem času opotřebovává, což se časem na člověku a jeho kondici musí zákonitě projevit. Ale proč bychom je kvůli tomu měli odstrkovat na okraj společnosti nebo dávat do domovů důchodců. Vždyť každý člověk si zaslouží prožít každou chvilku až do té své poslední, aby pocítil štěstí, lásku i pocit, že na tomhle světě nebyl zbytečný.

Nemůžu se už dále vyjadřovat, protože dnešní doba a toto téma ve mně vyvolává značné pohoršení. Je na každém z nás, abychom se zamysleli, zda se opravdu k těmto lidem chováme správně tak, jak si zaslouží...

Doufám, že si jednou zasloužím prožít své poslední chvilky se svou rodinou. A tak věřím, že své děti vychovám řádně, jak se sluší a patří, i přestože doba nebude zrovna přívětivá!

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: bubusakAlenka, 29.11.2011

­­­­

Diskuse ke slohové práci
StáříMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­