ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.59
Hodnoceno: 136x Prosím, ohodnoť práci

Srdce Evropy?

Zamysleli jste se někdy nad tím, proč je vlastně Česká republika nazývána srdcem Evropy? Určitě budou někteří argumentovat tím, že se Česko nachází uprostřed Evropy. To je sice pravda, ovšem označení důležitým orgánem, jež má funkci pohánět tělo, není příliš výstižné. Mnohem více by se pro označení naší země - když už jsme u té anatomie - hodil výraz "trávicí soustava". Sežvýkáme kdeco, cokoli nám ostatní dají, zpracujeme, a nakonec nám stejně zbyde to, co tu nemusím jmenovat.

Už po staletí jsme žili utlačováni a nebyli samostatným státem. Ze západu Rakousko-Uhersko a Německo, z východu Rusko. Za tu dobu Češi ztratili chuť bojovat, vytrácí se slovo vlastenectví a stále naivně čekáme na blanické rytíře, kteří prý mají vyjet, až bude zemi české nejhůře.
Ale je to jen v nás, to v nás se skrývají ti rytíři, je to jen a jen na českém lidu, aby povstal a učinil změnu. Jenže už je nejspíš pozdě.

Nezažil jsem rok 1989 ani dobu poté a lituji toho, protože vždy marně přemýšlím, proč jsme nečinně přihlíželi, jak to, co z Česka po 40 letech útrap zbylo, rozkrádají naši mocipáni. Země, zpustošená komunisty, byla jistě snadnou kořistí, lid byl omámen náhlým pocitem svobody, zarytí komunisté bez námahy hodili výhybku vpravo a mohlo se zasednout ke korytům.
Dobrá, ale přes 20 let byl čas na změnu, během nich jsme však dále trčeli v koutě, schoulení do klubka, spokojili jsme se s málem a čekali na kosti. Pořád a dokola vedou stát ty strany, které každoročně prohlubují státní dluh a zřejmě i svoje kapsy, protože už fakt nevím, kam by to jinam cpaly.
Poslední špetku nadějí jsme vložili do "nové" strany, která - jak se ukázalo - si může podat ruce s výše raději nejmenovanými.

Demokracie? Ani náhodou, Kocourkov je synonymum pro Českou republiku. Dobrý skutek je oplácen zlem, zloduch ze svého zlého činu těží a Romové si bez práce žijí líp než pracující člověk. Vše v Česku dostává nový význam - rasismus, demokracie, svoboda... Rom nazve bělocha "bílou kurvou" a je málem pochválen, zatímco běloch nazve Roma "cikánem" a je trestán. A přestože většina by souhlasně přikyvovala při četbě tohoto textu, stále to budou jen planá slova vyřčená v teple domova nebo u piva v hospodě, nikdy se nikdo neodhodlá ke změně. Chce se mi zvracet...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Srdce Evropy?Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)