ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.20
Hodnoceno: 10x Prosím, ohodnoť práci

Šaty dělají člověka (2)

Oblečení se stalo velice důležité pro nynější západní moderní společnost. Pomocí něho lidé vyjadřují svůj životní postoj, odhalují své hodnoty, ale i finanční situaci. Často jeden na druhého hledí, jak je kdo oblečen při důležitých životních meznících, například při pracovních pohovorech či plesech. Tak se ptám sama sebe, opravdu dělají šaty člověka? Je pravda, že nás naše volba oděvu může ovlivnit natolik, že se to projeví i v našem chování?

Postavení před skříní a řešení každodenní otázky "Co si jen dnes vezmu na sebe?" zažil, troufám si říct, už každý. Potíž je, když nám naše nerozhodnost ukradne tolik času, že již už nemůžeme dál otálet. Často se pak stává, že svůj výběr unáhlíme. Vezmeme to, co první vidíme a díky tomuto nerozvážnému činu se pak často celý den necítíme ve své kůži. Naopak, když máme dojem, že nám to v daný den sluší, cítíme se více sebevědomě a odvážně. Z těchto slov by se mohlo zdát, že oděv doopravdy má vliv na naše vystupování a rozpoložení.

Jak je to ale s uniformami? V momentě, kdy jsou si v oblečení všichni rovni, měli by se chovat všichni stejně? Odpověď je jasná - nikoli. Jestliže ale šatstvo ovlivňuje naši náladu, máme ji ve stejnokroji, který nosíme každý den, stálou? Zkuste se zeptat některého z vojáků a ten vám potvrdí, že jeho paleta emocí je stejně tak barevná jako ta vaše. Tak proč tedy na uniformy přistupujeme? Musíme uvážit, že zde hraje roli více faktorů, avšak tím hlavní je - alespoň z mého hlediska - pocit sounáležitosti a jednoty.

Zamysleme se nad důležitými událostmi, kde je otázka oblékání také dosti stěžejní. Už zmíněný pracovní pohovor nebo schůzka s sebou nesou nepsaná pravidla, která je nutno dodržovat. Pokud je dotyčný nedodrží, ať neznalostí či úmyslem, vypovídá o sobě ledacos. Snižuje své šance na úspěch, v této chvíli jeho šaty mluví za něj. Podobné je to i s nedodržením vzhledového kodexu na plese, kdy vás nevhodný výběr může dostat až do nepříjemných situací. A nepříjemné situace s sebou nesou i nepříjemné pocity.

Kdo by chtěl dobrovolně zažívat nedůtklivé pohledy a unáhlené posudky lidí, když máme možnost se jim vyhnout? Na druhou stranu mile mířená pochvala za hezké tričko potěší a dodá sebejistotu, jež se projeví v chování. Myslím, že ctít společensky nastavené normy by měl každý, a proto se přikláním k odpovědi, že šaty člověka opravdu dělají. Nebo o něm alespoň hodně vypovídají. Protože ten, kdo se jimi neřídí, bude se řídit vůbec nějakými pravidly?

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Šaty dělají člověka (2)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)