ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.13
Hodnoceno: 8x Prosím, ohodnoť práci

Proměna člověka v průběhu staletí

Vývoj člověka v průběhu staletí by se dal přirovnat k vývoji jedince v průběhu jeho celého života. Jakmile se na zemi objevil první živočich nám podobný, učil se nejdříve pořádně chodit, poté rozumět řeči a postupem času i zručnostem a vědomostem. Dodnes se člověk pořád zdokonaluje. Stejný proces probíhá, když se člověk narodí: nejprve se učí chodit, potom mluvit a když je starý, tak toho ví o mnohem více, než když byl mladý a nezkušený. Potom umře. Je to pořád to samé. Lidstvo také jednou zanikne. Spousta z vás by se mnou sice nesouhlasila, ale tisíce let před námi již byly velmi vyspělé civilizace a nakonec se sami zahubily. Například na Velikonočním ostrově žila kultura, jež stavěla monumentální sochy, které uctívala a které byly rozestavěné po celém pobřeží na ochranu před zlými duchy. Avšak ustavičným kácením stromů na vyzvednutí někdy i 3tunových soch se obyvatelé sami připravili o vhodné životní prostředí a úrodu a zahynuli.

Někteří lidé minulosti i předběhli svou dobu. Spisovatel Jules Verne se ve své knize Dvacet tisíc mil pod mořem zmiňuje o ponorce, i když v době, ve které knihu psal, nic podobného ponorce neexistovalo. Nebo český spisovatel Karel Čapek a jeho kniha R.U.R. Copak tušil, že se jeho výmysl v 21. století bude vyrábět ve všech možných tvarech i patvarech a roboti budou dokonce i žehlit prádlo? Ne, to netušil, asi by ho z té představy trefil šlak. Šok by měli i lidé 17. a 18. století, kdyby věděli, že se lidé v dnešní době myjí jednou i několikrát denně, když v jejich době pravidelné koupání znamenalo brzkou smrt.

Na druhé straně našeho velkého vývoje stojí i lidé a země, které jakoby se v určitém stádiu zastavili. Některé kmeny jižní Afriky dodnes neobjevily oblečení či obyčejné spodní prádlo. Muži si tedy zabalují své genitálie do zelených listů a soupeří mezi sebou, kdo má po estetické stránce lépe zabaleno. Je opravdu zvláštní, jak různorodá proměna proběhla na celé naší planetě.

K trendům, který ale nikdy nevyprchal, patří předpověď apokalypsy, čili konce světa. Ve starém Egyptě k hrozbě konce světa patřilo zatmění slunce. V Bibli několikrát k možnému konci došlo například v podobě velké potopy. A nakonec je tu naše doba: 20. až 21. století. V literárním a filmovém světě se to přímo hemží filmy a knihami s neviditelným nadpisem "Pozor, lidstvo brzo umře". Epidemie, pandemie, atomové výbuchy. Ano, v minulosti měli lidé o konci světa jiné představy. Sváděli to na Boha a věřili v příchod Mesiáše. Stali jsme se většími realisty a víme, že pokud se bude někomu chtít a vezme nějakou "nanometrovou" věcičku, vyhodí ji do éteru a nechá ji šířit vzduchem, tak se prostě něco stane a my tomu nezabráníme. Potom nám ani Bůh nepomůže, když na něj budeme volat, že jsme přece byli hodní.

Naše myšlení se změnilo, je to vidět i na postupu mé úvahy. Od soch, přes listovou módu, až ke konci světa. Líbí se nám více hranaté tvary než před staletími oblé a zakulacené, píšeme raději o upírech, než o chudých děvečkách, ale stejně jsme to pořád my. Nepodstatné ryby ve velkém rybníku.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Eliška Tesárková, 25.05.2009

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Proměna člověka v průběhu staletíMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­