ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.95
Hodnoceno: 22x Prosím, ohodnoť práci

Pravda - hodnota, nebo přežitek?

  • poznámka k tématu: jedno ze zadání písemné práce z češtiny pro maturitu 2020 (podzim)
  • úvahový text reagující na otázky z výchozího textu

Heslo "pravda vítězí" už pravděpodobně každý z nás někdy viděl. Každý ho již někdy zaslechl. Víme ale, co to skutečně znamená? Dokážeme stále ještě rozeznat tu vskutku ryzí pravdu od přibarvené lži? Má v dnešním světě pravda pořád své místo, nebo už je mezi všemi těmi podvody a přetvářkami docela ztracená? Na všechny tyto otázky bych si dnes ráda odpověděla. A vy, pokud chcete, se můžete zamyslet se mnou.

Když se podívám do oblasti nám nyní nejbližší, po pravdě jako by se země slehla. Přitom právě média a televize by nám měly nabízet co možná nejrealističtější pohled na věc. Vždyť právě dnes, kdy jsme takřka odříznuti od světa a nemáme tedy možnost hledat onu pravdu sami, musíme spoléhat na hlas médií. Na něco, na co vlastně spoléhat nelze. Pravda funguje v médiích jako taková plastelína. Každý si utrhne svůj kousek a s ním si potom hraje tak dlouho, dokud nestvoří jakousi vlastní verzi pravdy. Tu potom ještě několikrát překroutí, oseká, přebarví, zkrátka upraví do takové podoby, aby byla pro své obdivovatele tou nejzajímavější, nejmoudřejší, nejpravdivější pravdou ze všech. Jednou za čas se v médiích koná taková veliká výstava těchto vyšperkovaných plastelín. Politici se v tu chvíli předhání, naparují, a když už nemají co vychvalovat, pustí se do exponátů ostatních. Tou chvílí už se v té expozici běžný člověk dočista ztratí. Proč to ale vlastně ti lidé dělají? Důvodem je strach. Strach ze selhání, ze ztráty, z posměchu. Strach ze samotné pravdy? Těch důvodů přesto může být několik.

Bez ohledu na okolnosti, pravda je důležitá. Ptáte se proč, když to i bez ní takhle bezvadně šlape? Pravda má totiž jednu vskutku úžasnou vlastnost. I přes všechny záplaty, vrstvy lží a kdoví čeho ještě dokáže pravda vždy vyplout na povrch. A to je potom teprve podívaná.

Pravdy si musíme vážit, ne každý si k ní našel cestu, ze světa pomalu mizí, ale stále tu je. Zraněná, opuštěná, zděšená, ale pořád čeká. Čeká na nás, až ji objevíme. Hlavně se ji nesmíme bát ukazovat. Protože pokud se tak stane, může být už skutečně pozdě.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Adéla Mačátová, 02.03.2021

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Pravda - hodnota, nebo přežitek?Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­