ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.00
Hodnoceno: 3x Prosím, ohodnoť práci

Patřím k těm, kteří věří s Nobelem, že nové technické objevy přinesou lidstvu víc dobra než zla

  • citát pronesl Pierre Curie, francouzský fyzik a chemik, manžel Marie Curie-Skłodowské

Citát slavného francouzského fyzika mě zaujal hned, co jsem si jej přečetl. Hluboká pravda, která při delším zamyšlení projde hlavou čtenáře, je založená na zneužívání technických objevů a Pierre Curie tím apeluje na dynamit Alfreda Nobela, který byl - jako spousta dalších vynálezů - zneužit ve vojenství.

Proč mají vůbec lidé potřebu válčit? Bojovat mezi sebou a vyvražďovat se? Konkurence mezi lidmi je přirozená, ale vždycky se najde někdo, kdo chce ovládnout svět, svou chamtivostí nebo touhou po pomstě a je jedno, jestli to byl Napoleon Bonaparte, Adolf Hitler nebo George Bush, který - jak známo - rozpoutal války ve státech blízkého východu kvůli ropě.
Ideální by bylo, kdyby se všichni lidé na planetě spojili a místo válčení mezi sebou začali spolupracovat. To však ale nejde. Nikdy nelze přesvědčit všechny a dovést je k nápravě.

Má potom smysl rozvíjet dále vědu a techniku? Myslím si, že kdyby Alfred Nobel věděl, jak dopadne jeho dynamit, kdyby Ernest Rutherford společně s manžely Curieovými a Antoinem Becquerelem věděli, jak dopadne jejich snaha na poli jaderné fyziky, raději by šli pracovat do továrny. Dle mého je to neúcta k fyzikům, chemikům a obecně vědcům, když se jejich vynálezy zneužijí k vojenským účelům. Je těžké přemýšlet nad něčím, co jiní vidí úplně z jiného úhlu. Je také těžké vysvětlovat někomu, že způsobí katastrofu, když mu jde jen o moc.

Na druhou stranu využití techniky k rozvoji energetiky a usnadnění lidské práce má spoustu kladů. Jaderná energetika se může zdát nebezpečná, ale za léta praxe, která poučila lidstvo o nebezpečí, se zabezpečovací systémy vyvinuly natolik, že riziko havárie např. jaderné elektrárny je velmi nízká. Jediné, co může způsobit havárii, je lidská chyba. Stroj se totiž nezmýlí, stroj jede pořád, bez přestání, bez jakéhokoliv rozhodování. Jede tak, jak je naprogramován. Jediný, kdo může způsobit chybu je tudíž člověk. Člověk, ten nenasytný parazit, zvědavý a vynalézavý tvor, jenž si maluje planetu k obrazu svému. Ale to snad nebude trvat věčně. Myslím si, že člověk nebude donekonečna plundrovat krajinu, kterou mu příroda poskytla. Příroda má jistě prostředky, jimiž člověka v mžiku zastaví. Ale co bude následovat pak? Bude snad člověk zpět na začátku a dostane druhou šanci, kterou - doufejme - už tak nepromarní? Bude se opět prokousávat vědou od ohně k počítači? Albert Einstein jedou řekl: "Nevím, čím se bude bojovat ve třetí světové válce, ale v té čtvrté to budou klacky a kameny." Tak že by se přece jen vyplnilo jeho jakési poselství?

Technické objevy mají tedy kladné i záporné využití. Na kterou stranu se postaví lidstvo? Všude běží protesty, propaguje se mír ve světě. Tohle všechno dělají masy. Ale pak přijde jediný člověk a obrátí to vše naruby, ať už v podobě 2. světové války nebo jakéhokoliv konfliktu.
"To nebyla moudrost ani odvaha, ale chtíč, který popoháněl lidstvo k výšinám." (David Koláček)
Války posouvají schopnosti lidstva a urychlují vývoj vědy a techniky. Asi takto byl myšlen tento citát, ale stojí to za to? Opravdu stojí za to ty miliony životů lidí jen proto, aby byl vynalezen proudový motor nebo atomová bomba? Možná, že nebýt toho, tak by nic takového dodnes nebylo, ale možná že ano. Jen trochu později...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Marek Engel Wolfenstein V., 06.08.2015

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Patřím k těm, kteří věří s Nobelem, že nové technické objevy přinesou lidstvu víc dobra než zlaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­