ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 3.00
Hodnoceno: 4x Prosím, ohodnoť práci

Pacienta léčit, nebo odpojit od přístrojů?

Eutanazie je v dnešní době velmi diskutované téma. Od 1. dubna 2012 začal v naší republice platit nový zákon, takzvaný living will, který pacientům jaksi předem pokládá otázku: Žít, či umřít? S platností tohoto zákona se v naší společnosti objevilo spoustu nových otázek jak pro pacienty, tak hlavně pro lékaře.

Pro pacienty vzniká dilema: Jsem sám, bez odborných znalostí, schopen dokázat správně určit okamžik, kdy mě lékaři mají odpojit od přístrojů? Má opravdu normální člověk rozhodující o sobě nebo jeho rodina právo na ukončení života, byť jde o nedůstojné přežívání na lékařských přístrojích?
Nejjednodušší to asi je pro samotného člověka, protože on rozhoduje sám o sobě. Rozhodnutí ale musí vyjádřit včas, protože někdy se může stát, že se do takového stavu dostane nepředvídaně, a pak již žádný názor vyjadřovat ani nedokáže.
Nejpochopitelnější žádosti o provedení eutanazie jsou u dlouhodobě nemocných pacientů, kteří trpí velkými bolestmi a navíc nejsou schopni se sami o sebe postarat. Pro tyto lidi je asi opravdu smrt vysvobozením z jejich obrovského utrpení.

Lékaři si musí klást o mnoho víc otázek o životě a smrti a navíc jsou vázáni Hippokratovou přísahou: "Nepodám nikomu smrtící prostředek, ani kdyby mne o to kdokoli požádal a nikomu také nebudu radit (jak zemřít). Žádné ženě nedám prostředek k potratu." Jejich nejtěžší otázkou je, zda odpojit pacienta od přístrojů, nebo ne.
Velmi výstižný je v této souvislosti citát: "Naděje umírá poslední!" Nic by se nemělo vzdávat, i když už je jen malá naděje na přežití.

Otázky ohledně eutanazie si pokládají lidé na celém světě. Ve své době byl v Německu tento prostředek strašným způsobem zneužit nacisty k vyvraždění vlastních tělesně a duševně postižených spoluobčanů. V tuto chvíli vystupovala do popředí otázka: Má smysl tento prostředek dále rozvíjet, když byl takhle zneužit?
Velice dlouho trvalo, než se tímto tématem lidé začali znovu zabývat. Velkým propagátorem a hlavně tím, kdo eutanazii aktivně vykonával, se stal doktor Kevorkian, přezdívaný "doktor Smrt". Jeho asistované sebevraždy dodnes vyvolávají spoustu otázek a debat.

Myslím si, že problematika eutanazie bude v celém lidstvu vyvolávat spory po celou dobu jeho existence.
Podle mého názoru je v případě opravdu nevyléčitelně nemocných a těžce trpících lidí na jejich výslovné přání možná, ale nesmí se toho zneužívat.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Šári, 20.05.2012

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Pacienta léčit, nebo odpojit od přístrojů?Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­