ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.00
Hodnoceno: 37x Prosím, ohodnoť práci

Moderní komunikace

Úroveň komunikačních prostředků v posledních letech přímo raketově stoupá. Rapidní rozvoj a nové technologie způsobily, že lidé by dnes už ani nebyli schopni normálně fungovat například bez všudypřítomného internetového připojení a mobilních telefonů. Při pohledu do minulosti je pro nás až nepochopitelné, jak si mohli naši předkové vystačit s jednou pevnou linkou v celém domě nebo jak vůbec bylo pro manažery možné vykonat každodenní povinnosti a být při tom připoutáni ke svému kancelářskému stolu. Nové, lepší komunikační prostředky se beze sporu staly zásadním přínosem společnosti.

Dříve si přátelé psali dopisy a napjatě čekali na odpověď, která na sebe nechala čekat přinejmenším několik dní, ale třeba i týden. Je beze sporu pravdou, že tradiční dopisní korespondence s sebou nese určité kouzlo a rukou psané řádky působí na člověka osobněji. Není proto divu, že se k ní někteří lidé rádi vracejí i nadále. I když samozřejmě ve výrazně menším počtu a ne za organizačními účely. Myslím, že i v dnešní době, například pro starší dámu, je právě obálka od dobrého přítele více potěšující a hřejivější než email či krátká SMSka bez háčků a čárek. Tím chci poukázat na rozdílné pohledy různých generací. Podívejme se na naše prarodiče. Jak jsou hrdí a možná i překvapení zároveň, že i oni jsou schopni používat mobil nebo internetový vyhledávač. Vzhledem k prostředí a době, v níž vyrůstali, je naprosto přirozené, že nemají potřebu sedět dlouhé hodiny u počítačové obrazovky a vnímají moderní způsoby komunikace jako něco navíc.

Oproti dřívějším generacím se pro většinu teenagerů pravidelné chatovaní a podobné věci staly absolutně samozřejmými součástmi jejich životů. Je prokázáno, že téměř každý z nich, kdo zapne počítač, se okamžitě přihlásí na nějaký chatovací portál i bez jakéhokoliv opodstatněného důvodu. Nechci popírat, že i já jsem věrnou zastánkyní virtuálních dorozumívacích prostředků. Jsou zde patrné velké výhody, jako je bezplatnost, rychlost a variabilita. Je ovšem pravdou, že se tyhle na první pohled úžasné a obohacující prostředky mohou lehce proměnit ve zprvu nenápadného žrouta času. Proto je nezbytné, aby si člověk zachoval své racionální myšlení a zdravý úsudek.

Chatovací klienti jako ICQ, Skype, MSN Messenger a spousty dalších se staly fenoménem, který přináší své ovoce a který využívají na světě desítky milionů uživatelů. Nejvíce jsem si začala uvědomovat výhody těchto klientů při mém delším pobytu v zahraničí. Již zmiňované mobilní telefony jsou sice věc převratná, ovšem účet za využívání roamingu například z takové Austrálie na své převratnosti poněkud postrádá. Doposud mám ještě v paměti, jakými zdlouhavými způsoby se ještě přibližně před deseti lety telefonovalo přes půlku zeměkoule. Bylo zapotřebí neskutečné trpělivosti pro vytočení několika desítek čísel společně se správnými kombinacemi předvoleb a být při tom psychicky připraveni na případné opakování. Po celém tomto procesu ovšem nebyla jistota čistého spojení či nepřetížené linky. Když jste to štěstí měli, tak se cena za hodinový hovor začínala blížit astronomickým částkám. Nemohla jsem si odpustit trochu nadsázky. Ale ráda bych vyjádřila úctu bezplatným internetovým hovorům a webovým kamerám, které mě poskytují velkou službu a umožňují komunikaci s mými blízkými i na desítky tisíc kilometrů.

Já osobně vnímám způsoby moderní komunikace velmi kladně, avšak záleží na individuálním přístupu každého z nás, zda ji dokážeme s rozumem využívat a zda jí dovolíme, aby nás sbližovala či naopak.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Katka Spl., 09.01.2010

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Moderní komunikaceMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­