ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.57
Hodnoceno: 166x Prosím, ohodnoť práci

Lež

Ani nevím, proč jsem si vybrala téma lež. Nejspíše proto, že je aktuální a aktuálním zůstane, neboť lhát se bude pořád. Pak tedy nechápu, proč lžeme, když má lež tak krátké nohy a většinou se na ni stejně přijde. Přesto lže každý - včetně mě. Někdo více, někdo méně, ale rozhodně se pokaždé neříká pravda.

Jaký účel má tedy lhaní? Lže se, abychom nezpůsobili bolest pravdou, abychom unikli trestu, abychom si z někoho udělali srandu, abychom zatajili pravdu... Je však vůbec možné žít bez lhaní? Kdybychom odpověděli "ano", opět bychom lhali.

Myslím si, že lhát se nemá, ale naopak pravda může někdy i zabít. Proto lež dělím na milosrdnou a zlomyslnou. Té zlomyslné je ale na světě určitě více a díky tomu se lež řadí mezi věci špatné, které by se dělat neměly. Představte si, ležíte v nemocnici s těžkou nemocí na pokraji smrti. Chtěli byste vědět pravdu o svém zdravotním stavu? Někteří ne, jiní ano, ale díky kruté pravdě by se váš stav mohl i zhoršit, a proto vám lékaři pravdu raději neřeknou. V tomto případě bych s lékaři souhlasila a volila bych milosrdnou lež. Pacient se pak cítí mnohem lépe a pokud to jde, zotavuje se rychleji. Myslím si však, že by se i s milosrdnou lží mělo šetřit, přece jenom je to lež.

Rozhodně se nešetří se lží zlomyslnou. Vymyšlené pomluvy patří mezi ty nejhorší a nejrozšířenější formy, setkáváme se s ní dnes a denně a zažili jsme ji snad každý jak v roli vymýšlejícího, tak v roli poškozeného. Lež je prostě přirozená věc, většinou se z úst vypustí úplně sama. Přece kvůli rozbitému talíři, ztracenému úboru a dalším podobným věcem nedostanu domácí vězení, snížení kapesného či pár facek.

Doufám, že si z mé úvahy nad lží vezmete poučení a sami se zamyslíte, zda bychom si nemohli nějaké lhaní odpustit a raději říci pravdu, která většinou po čase vyjde najevo.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 27.05.2009

­­­­

Diskuse ke slohové práci
LežMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­