ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.46
Hodnoceno: 37x Prosím, ohodnoť práci

Lesní moudrost

- úvaha s prvky líčení

Pokaždé, když vcházím branou stromů lesa, zdá se mi, jako by začínal nějaký příběh. Čas se zastaví, vnímám své kroky a slunce, jež na mě bliká skrz zbylé listoví. Mlha mě halí v přívětivý plášť. Kráčím mezi stromy směrem k horizontu. Padá tma. Náhle se mi rozbuší srdce, namáhám oči, abych v podzimním šeru zahlédla jejich těla. Na pár temných hodin se les stává zase jejich domovem. Cítím respekt a pomalu se dávám na ústup. Mám pocit, že bych se měla omluvit za to, že ruším jejich klid v té malé rezervaci, co jsme jim milostivě nechali. Jak jsou šťastní nic netušíce o tom, komu vlastně ten který úsek lesa patří. Nic netuší o tom, že jsou jen živé maso, které skoro určitě skončí na talíři, po jejich kůži budeme šlapat, jejich hlavy vycpeme a nebo je hodíme psům. Nic netuší o tom, že někdo určuje délku jejich životů. Taky stromy, mezi kterými se procházejí, jsou jen něčím majetkem. Je to hmota, pouhé dřevo přece. Je mi nanic z toho, jak jsme si zotročili svoji zemi. Všechno je tu jenom pro nás, tak berte si, berte si kolik chcete, kolik unesete, uvezete, kolik sníte! Nezapomeňte však za to zaplatit! Hmota. Všechno podléhá naší nenasytnosti. Obyvatelům lesa jsme vzali prostor a klid, hospodaříme s jejich existencí, aniž by o tom věděli. Pařezy stromů mi jistě dají za pravdu.
A já se procházím mezi stromy. Do dlaní budu nabírat štěstí a tiše se radovat, promluvat k nim a vědět, že mi porozumí. Budu se procházet svým lesem dokud na holé pasece stát bude poslední strom.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: insanity, 16.12.2005

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Lesní moudrostMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­