ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.35
Hodnoceno: 37x Prosím, ohodnoť práci

Láska a přátelství

Pokud bych měla napsat něco o lásce a přátelství, potřebovala bych víc životních zkušeností. V mém případě to budou jen postřehy ze života a krátké úvahy.
Hned na začátku jsem se rozhodla, že využiji svého nejbližšího okolí, pokusila jsem se zjistit, co si myslí mí nejbližší, jaké jsou jejich názory na téma láska a přátelství.

Pokud vím, babička s dědečkem spolu žijí už celých padesát let a jejich vzpomínky spojené s láskou jsou vzpomínkami na první setkání, kdy mezi nimi přeskočila první jiskra, která přešla v zamilovanost. Ta se jich držela, i když se dědeček musel po krátké době odstěhovat, pokračovala zamilovanými dopisy a nakonec skončila svatbou. Tak si říkám, co to bylo za chemii, že v tak krátké době poznali, že k sobě patří? Co to bylo za touhu, která je přiměla být spolu pro zbytek života? A vzpomínky - zůstaly jen na to hezké.
Jsou doopravdy šťastní, že spolu mohou žít. Jejich společný život přešel v krásné přátelství, kdy každý ví, že se má komu svěřit. Stáří s sebou přináší nemoci, ale oba ví, že v tom druhém najdou oporu.
A co si myslím já? Sice již dávno odešlo to první okouzlení, ale zůstal jim ten hřejivý pocit, který určitě prožívají ti šťastně zamilovaní.

Ale láska může vyčerpávat, může být i nešťastná, zoufalá, nemilosrdná. Člověk prožije velké zklamání. A proč? Protože všichni známe přísloví, že "láska je slepá".
Uvedu příklad. Na procházkách s pejskem jsem se od kamarádky, která je podstatně starší než já - ale to se u pejskařů neřeší - dozvěděla tento příběh. Klasický příklad, který by se uplatnil jako předloha pro psychologický film. Její kamarádka se zamilovala do muže, jenž po večerech chodil do hospody, neustále byl bez peněz, ale ona ho viděla jako muže, který ji miluje, který se kvůli ní změní. Za všechno "mohli" jen jeho kamarádi. A co udělala? Rozvedla se, prodala byt, aby měla se svým miláčkem z čeho žít. Někdo by si řekl "nezkušené mladé éro", ale spletl by se. Byla to padesátiletá žena se zkušenostmi. A jak vztah dopadl? Vydrželi spolu dva roky a pak skončila na ulici bez bytu i peněz.
Další pořekadlo: "V nouzi poznáš přítele." I to platí. Kdo jí pomohl? Kamarádka. Místo "Já ti to říkala!" ji vzala k sobě, než se z toho šoku vzpamatuje.
A jak to vidím já? Při lásce nezáleží na věku ani na zkušenostech, stejně nasadí růžové brýle. Prožijete skutečný cit, pocit, že zažíváte tu pravou lásku a nedbáte, co si myslí vaše okolí. Všichni ji varovali, ale bohužel i to byla láska. Nepřipustila si nic špatného o milované osobě. Určitě se jí rozbušilo srdce, když ho uviděla, ale pak vyprchalo to okouzlení. To zklamání muselo být veliké, ale poznala, o koho se může v životě opřít, protože má opravdovou kamarádku. Kamarádku, se kterou se může podělit o své problémy a která jí podala pomocnou ruku. Takoví jsou přátelé.

Dalším, koho jsem zpovídala, byl můj bratr, jenž se musel odstěhovat do jiného města za prací. Je už rok šťastně zamilován. Je tak zamilován, že jeho láska mu vyplňuje skoro všechen volný čas.
Jeho názor na lásku a na přátelství je tento: Láska je něco neskutečného, je to cit, který tě nutí myslet jen na toho jediného člověka. V hlavě se ti honí myšlenky na dobu, kdy jste spolu byli a na dobu, kdy spolu budete. Chci ji rozmazlovat, hladit. A přátelství, to jsou kamarádi, parta, s níž trávím volný čas. Lidi, kteří mi pomohli vyřešit mé problémy, i když mě znali jen krátce. Lidi, s nimiž mám hodně společného, jsou mi sympatičtí. V přátelství na věku a vzdělání ani tak moc nezáleží, stačí, když máte něco společného. V přátelství jako v každém jiném vztahu mrzí zrada. Snad každý poznal, jak velkou bolest způsobí, pokud vybudované přátelství zanikne. Stačí malá chyba, pomluva, podraz. Odpustit? Vše záleží na okolnostech.
A moje úvaha? Je mu dvacet let, je mladý, nechce být sám, chce žít a život prožívat. To je normální, málokdo touží být sám, touží po úsměvu a možná i po obdivu. To všechno mu láska dá, dá mu to i přátelství. Láska a přátelství je pro něj vlastně životní nutnost.

Táta mě trochu zaskočil. Položil mi pár otázek. Co bylo dřív? Láska, nebo přátelství? - Láska k penězům, láska k jídlu, láska k přírodě, láska ke zvířatům, láska k hudbě. Je to ještě láska?

Co bylo dřív? Láska, nebo přátelství?
Myslím si, že přátelství vzniklo v době, kdy se lidé dokázali mezi sebou aspoň trochu dorozumět, začali spolu nějakým způsobem komunikovat a začali si pomáhat. Život ve skupině byl pro ně snadnější, snadněji se uživili, snadněji se ubránili. V té době mezi nimi začaly vznikat vztahy a tehdy si myslím vzniklo přátelství. Přátelství, kdy se jeden druhému stal oporou, kdy bylo se na koho se spolehnout a komu bylo důvěřovat. Láska vznikla později.

Láska k penězům, láska k jídlu
To možná není ta pravá láska, ale spíš bych řekla, že jde o závislost. Chtít pořád víc a víc a nemít nikdy dost. Možná že zažívají nějaké vzrušení, možná že se těm lidem nedostávalo tolik lásky v dětství a tím si to nahrazují. Nebo je to jenom o chamtivosti a sobectví, nahrazují si vztahy mezi lidmi, které nemají. Čím to ale je?

Láska k přírodě, ke zvířatům
Určitě prožívají hluboký cit, který je může dohnat až k slzám. Cítí s přírodou, se zvířaty. Nevím, jestli je to ta láska, vždyť tam chybí komunikace, ale není to nic špatného. Ukazuje to člověka v tom lepším světle. Jen to nesmí zajít daleko, kdy pro ochranu je ochotný i ublížit druhým.

Láska k hudbě
Hudba se může stát drogou.

Od mámy jsem se dozvěděla, že láska je cit, jemuž snad podlehneme všichni. Je to cit, který zůstane uvnitř a nikdy nezmizí. Taková první láska je stav, kdy prožijeme úplně všechny emoce - radost, smutek, strach, veselí, pláč, něžnost, bušení srdce. Ne všechny vztahy končí sňatkem, ale když přijde ta správná chvíle, tak se rozhodneme společně táhnout za jeden provaz s milovanou osobou. Jsme ochotní obětovat část svého soukromí pro toho druhého. Víme, že máme vedle sebe člověka, jenž má své chyby, který není dokonalý a stejně ho chceme pro sebe. Přátelství je krásné, ale líp jí zní slovo kamarád, kamarádka. Ještě snad neslyšela nikoho říct - mám přítele, mám přítelkyni. Slovo dobrá kamarádka jí přijde vřelejší.

Nezapomněla jsem se zeptat i té nejmenší, a bylo to úžasné. Mé sestřenici je sedm let a i ona má své představy o lásce a přátelství.
Láska je, když se princ zamiluje do krásné princezny a rozhodne se pro ni zabít draka, který by jinak zničil celé království a sežral by mu jeho krásnou princeznu a princ by pak byl strašně nešťastný. Přátelství je, když má kamaráda, který mu jde pomoci zabít draka, i když za to žádnou krásnou princeznu nedostane.
Není co dodat. I dítě, které začíná poznávat svět, má své představy, v nichž je pravda.


Co je láska?

Co se v lidském těle děje? Po prvním kontaktu, pohledu očí, se dle odborníků přenese do nadledvinek pokyn, aby se začal produkovat hormon adrenalin. Společně s adrenalinem se začne vytvářet hormon fenyletylamin, který je jako návyková droga, jež se uvolňuje, když jsme se zamilovaným partnerem. Tak se na fenyletylaminu můžeme stát i závislými. Pokud nedostaneme dostatečnou dávku, můžou se objevit i abstinenční příznaky. Může přijít například nespavost, špatná soustředěnost, ztráta chuti k jídlu atd. Po čase fenyletylamin nahrazuje hormon endorfin. Tím ztratíme růžové brýle, prohlédneme. Dalo by se říct, že vystřízlivíme. Takové vystřízlivění nám ukáže i to, co jsme předtím ani nemohli vidět, protože jsme měli růžové brýle a přitom seděli na růžovém obláčku. Může dojít až k rozčarování, které může přejít až ke zklamání a k rozchodu, nebo přicházejí pocity, jako jsou bezpečí či jistota. Pak se tento vztah může stát i trvalým vztahem. Máme pocit, že jsme potkali toho pravého partnera.

Láska je nejpopulárnějším námětem ve filmech, v pohádkách, písních, divadelních hrách i literatuře. Je vděčným tématem pro básníky a umělce. Ve všech pohádkách vystupuje láska a v pozadí přátelství.
Láska v rodině je důležitá. Ale ne každému se jí dostane. Existují extrémy - například zanedbávání dítěte nebo naopak přehnaná péče a láska o něj. Taková láska dítěti nepřinese nic dobrého. Jeho myšlení je pokroucené.
Domnívám se, že láska v rodině je důležitá, protože tam vznikají první vztahy a pocity. To všechno si s sebou neseme do budoucího života. Láska v rodině, to je něco jako dlouhodobé opravdové přátelství se vším všudy.
Platonická láska je nejčastější u dospívajících. Je to zamilovanost do osoby, kterou neznáme nebo s ní z nějakého důvodu nemůžeme být. To jsou například fanynky různých kapel, zpěváků. Zamilují se do zpěváka, s nímž vlastně nikdy nemluvili, ale chodí na všechny jeho koncerty, v pokoji mají vylepené jeho fotky, plakáty. Nosí trička s fotkou nebo se jménem.

Láska má taky svůj svátek. Den svatého Valentýna je svátek, který se k nám dostal z Ameriky. Pro mě je ale tím pravým svátkem první máj. Snad je to tím, že v té době u nás všechno kvete, voní, zpívá, zelená se, vzduch je vlahý a teplý.

Citáty, které shrnují všechno, co jsem chtěla o lásce napsat:

Až teprve naše společná láska mi ukázala, co je v životě důležité. Teď vím, že štěstí je jen poloviční, když se o něj nemáš s kým dělit, a že smutek je dvojnásobný, když ti z něj nemá kdo pomoci. S tebou jsem poznal, co to znamená opravdu milovat a jaké to je, když je moje láska opětována.
William Shakespeare

Hormony nás k sobě přitáhnou, ale pohromadě nás neudrží.
William Glasser

Co je přátelství?

O přátelství jsem se několikrát zmínila na začátku svého povídání. Všichni došli ke stejnému závěru, že přátelé si mají pomáhat, nečekají na odměnu.
V přátelství je důležitá důvěra a empatie. První přátelství vznikají už v předškolním věku. Je pro ně důležitá společná činnost. U starších dětí až dospělých jsou to spíš hlubší zájmy a city.
Přátelství má skoro stejné znaky jako láska, ale v přátelství je důležité odpouštět. Pak snese takový vztah i hádky. To už je ale opravdové přátelství. Takoví přátelé nerostou někde na stromech jako jablka, aby si každý mohl vybrat. To by bylo moc snadné.

V dětství mi maminka četla knížku Medvídek Pú. Milovala jsem hodňoučkého medvídka, pesimistu Íjáčka, chytrolína Králíčka, bojácné Prasátko, hyperaktivního Tygra. Tak jsem si představovala opravdové přátelství. Trochu naivní, ale pravdivé, vždyť přátelé si mají pomáhat.

Slovo přítel má větší váhu, ale víc se používá v literatuře, a slovo kamarád v běžném životě. Pro mnoho lidí mají tato slova stejný význam. Mezi omladinou se ujal výraz best friend.

Bez přátel a kamarádů bych si nedokázala představit život. U některých lidi tomu tak není. Někteří lidé doopravdy nemají přátele, kamarády. Žijí samotářsky. Proč je to tak? Nemají potřebu se dělit s někým jiným o své zážitky? Doopravdy nikoho jiného nepotřebují? Možná jsou jen nesmělí.

Moje oblíbené citáty o přátelství:

První zákon přátelství vyžaduje, abychom si přátelství hleděli a pečovali o něj. Druhý zákon vyžaduje, abychom byli shovívaví, když je první zákon porušen.
Voltaire

Není žádné přátelství, když jeden nechce slyšet pravdu a druhý je připraven lhát.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Hannele, 01.03.2012

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Láska a přátelstvíMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­