ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.96
Hodnoceno: 51x Prosím, ohodnoť práci

Konflikt

Pod pojmem konflikt si každý z nás může představit něco jiného. Pro někoho znamená konflikt zvýšený tón hlasu při rozhovoru, jiný si zas vybaví jako konflikt fyzický souboj. Proto je charakteristika konfliktu nelehkým úkolem. Já si pod konfliktem vybavím nějakou nepříjemnou událost, který byla pro mě, či pro někoho jiného víceméně nepříjemná. Ať už jde o hádku s přítelkyní nebo pouhou výměnu názorů s vlezlým potulným prodavačem nabízejícím zboží za podle něj nejnižší možné ceny.
Každý si svoje konflikty řeší po svém, ale ne vždy je to "správně". V novinách či v jiných médiích se člověk každý den dočítá o příbězích lidí, kteří se díky své složité životní situaci připravili o život nebo dokonce i o život jiných. Přitom by stačilo, kdyby dotyčný člověk dokázal vyřešit svoje problémy tak, aby to sám dokázal unést a to ne tak radikálním způsobem, jako je sebevražda či vražda.
Předmět konfliktu může být od maličkosti typu nepoloženého prkýnka na záchodě až po v této době až megalomanské konflikty, založených například na náboženské nebo rasové nesnášenlivosti. Přestože ve většině světa vládne demokracie, setkáváme se s řešením těchto konfliktů na denním pořádku. Stejně tak se na denním pořádku setkáváme každý z nás s našimi menšími či většími konflikty, které musíme řešit. Sám jsem zastáncem názoru, že pokud je pro mě nějaká určitá situace nepříjemná až konfliktní, není příhodné se jí vyhýbat, ale naopak tyto situace až vyhledávat a naučit se je tak správně řešit bez zbytečných konfliktů. Ovšem tento způsob nelze aplikovat ve všech případech, to by se z člověka mohla stát osoba, která konflikty vyhledává jen proto, aby je mohla řešit, v takovém případě by je třeba mohla hledat i tam, kde nejsou, a to určitě není správné. Dá se říci, že některým lidem "konflikt" dokáže i víceméně pomoci. Například taková hádka umožní člověku uvolnit ze sebe emoce, které by mohly časem nabývat na intenzitě a poté by jejich uvolňování bylo mnohem složitější, intenzivnější a pro daného člověka možná i nebezpečné.
Takže na závěr bych k tomuto tématu dodal, že i konflikty jsou k dennímu životu potřeba, ale musí se řešit úměrně se "společenskou normou". Pokud by si totiž každý svůj konflikt řešil po svém nehledě na nic jiného, nevypadalo by to na světě tak, jako to tady vypadá. Přitom by stačilo, kdyby byl člověk na člověka více zdvořilý.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Literat, 11.04.2006

­­­­

Diskuse ke slohové práci
KonfliktMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­