ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.76
Hodnoceno: 205x Prosím, ohodnoť práci

Komunismus versus demokracie aneb lidská společnost

V této úvaze bych se chtěl zamyslet nad tím, proč byl vlastně komunismus tak špatný a proč demokracie není, ovšem nejen nad tím. Chtěl bych uvažovat nad všemožnými vládními režimy, které si kdy lidská společnost vymyslela. Jaký je mezi nimi vlastně rozdíl? Zajímá vás to? Čtěte dál! Musím však upozornit, že veškeré názory jsou jen z mojí hlavy a každý má právo s nimi nesouhlasit.
Proč byl tedy komunismus tak špatný a proč je demokracie pro většinu lidí ten nejlepší způsob lidského žití? Na samotné podstatě komunismu vlastně není nic tak strašně špatného. Základní myšlenka je to, že všichni lidé budou dělat to, co umí nejlépe, že každý bude za svou práci náležitě odměněn, všichni budou mít všeho stejně a všichni se budou mít stejně dobře. Tímto samozřejmě neobhajuji to, co se u nás, ale i jinde, dělo ještě před nedávnem. Kde se tedy stala ta osudová chyba?
Ono v podstatě nezáleží na tom, v jakém režimu jakákoli země žije. Vše záleží pouze na lidské společnosti. Na tom jaké jsou hodnoty člověka, jakou mají lidé morální úroveň, zkrátka jestli jsou "hodní" nebo "zlí". No a v dnešní době není naše lidská společnost nic moc, ale to každý rozumný člověk ví. Velice trefně to vyjádřil Arthur C. Clarke ve své knize 3001: poslední vesmírná odysea: "Během tisíce let zkušeností byl nejlepší formou vlády shledán komunismus, zároveň ale musím dodat, že je vhodný maximálně pro mravence, termity a podobné druhy hmyzu. Pro člověka je jako nejlepší z těch horších demokracie." Proto nebyla chyba komunismu ani tak v tom, že to byl komunismus, ale v tom, že jeho nejvyšší představitelé měli absolutní kontrolu nad veškerým děním ve státě. Zkrátka si tedy mohli dělat co chtěli. A protože v tehdejší společnosti byla spousta lidí, kterým záleželo hlavně na sobě a svém vlastním prospěchu, byli ve vládě skoro samí takoví lidé (proto tedy tak horentně všichni komunisté bojovali proti kapitalismu a demokracii - přišli by o svá "koryta").
Někdo by mohl namítnout: Proč ale nevládli i ti "dobří"? To je velice jednoduché. Každý snad ví, že vždy ti špatní chtějí mít všechno pro sebe. Derou se do výsluní a během této cesty mají mnohem menší morální zábrany. A když se jednou někam dostanou, nepustí mezi sebe nikoho, kdo by smýšlel jinak než oni.
Teď je na řadě další otázka: Proč je na druhou stranu demokracie (a kapitalismus) tak dobrá? Protože každý člověk má šanci dostat se nahoru, má velké možnosti, může mít jakékoli názory a dělat si to, co chce (samozřejmě v mezích zákona a slušnosti). Když se jim nějaký politik nelíbí, jednoduše ho nezvolí nebo pořádají demonstrace. Samozřejmě i tak se projeví špatná společnost - zločinci, mafiánské organizace apod. Člověk je však posilován pocitem svobody a tím, že má vždy šanci.
Jaký je tedy rozdíl mezi monarchií, komunismem, despotismem či demokracií? V podstatě žádný. Ten nejzákladnější je ve způsobu uplatňování státní moci a ve formě vlády. A právě tady se projevuje vyspělost nebo snad prohnilost lidstva. Až bude někdy v daleké budoucnosti lidstvo na takové úrovni, že budou všichni lidé dobří a bez jakýchkoli zlých úmyslů a myšlenek (jestli taková doba vůbec někdy nastane), bude lhostejné, jestli bude vládnout nějaký král, soudruh nebo volení zástupci obyvatel. Všem totiž půjde jen o to, aby se měli všichni dobře. Pokusme se tedy alespoň trochu přiblížit této ideální společnosti a zamysleme se nad sebou a nad svým způsobem života.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lingvik, 09.04.2004

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Komunismus versus demokracie aneb lidská společnostMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­