ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 3.04
Hodnoceno: 80x Prosím, ohodnoť práci

Knihy a co mi dávají

Jedna z věcí, která je u mě na nejvyšších příčkách žebříčku představujícího mé zájmy, jsou knihy. Kbybych řekla "mám ráda knihy", nebyla by to až tak úplně pravda. Knihy totiž přímo miluji. Možná přeháním, když říkám, že bych bez nich nemohla žít. Jistěže bych mohla. Ale jaký život bych bez knih asi měla? Rozhodně nic moc. Takový nudný, nezáživný, stereotypní, prázdnější a omezený. Když tak o knihách přemýšlím, změnily můj život. Výrazně. Ukážu vám, jak by vypadal můj život bez knih. A nejen můj. Možná i životy dalších věrných čtenářů libovolného žánru a milovníků knih. Vypadal by asi takto: buď bychom vůbec nečetli a pokud ano, omezovali bychom se na časopisy, noviny, komiksy, webové stránky. V tomto bychom měli možná rozhled. A dál? Dál už nic. Nechci urážet čtenáře a čtenářky časopisů, novin, komiksů a webových stránek, ale myslím, že kdybychom to takhle dělali všichni, že bychom byli přece jen trošičku omezení. Noviny jsou jako takové plné aktuálních a méně aktuálních (starších) zpráv. Vesměs v nich najdeme důležité informace z různých oblastí. Například z politiky. Ať už naší nebo zahraniční. Najdeme tam většinu toho, co se nás více či méně týká. Toho, co se týká naší země nebo okolního světa. Takže nejen politiku. Ale i vědu, ekologii, střípky ze společnosti, křížovky atd. Stejně tak i komiksy mohou své čtenáře obohatit. O další dobrodružství jejich oblíbených hrdinů. V časopisech najdete zase spoustu zajímavostí. Příkladem bych uvedla časopisy pro ženy. Najdeme tu reportáže, rady, nápady, recepty a nejen na jídlo. Třeba i na výzdobu pokoje, výrobu netradičních ozdob, typy na dovolenou, výlety, rubriky zabývající se zdravím životním stylem a zdravou výživou, zejména pak dietami. Nevšední, často vtipné zážitky čtenářů. Ať už je zažili sami nebo se svými domácími mazlíčky či dětmi. Také reklamy. Ženských časopisů jsem pročetla už celou řádku. Některé jsou různorodé. O všem možném. Jiné jednostranné. Třeba příběhy o lásce nebo časopisy o pletení a podobně.
Pak nám tu zbývají weby. Každý je jiný, i když některé mohou být výrazně podobné. Není divu, když jejich autoři od sebe často opisují, kopírují. Najdeme tu množství různorodých informací na všechna možná témata, na která si jen vzpomeneme. Weby mají výhodu neustálé aktualizace. Přepisování a doplňování informací, což u knih nejde. Pokud jednou vyjde kniha, je to definitivní. Může sice vyjít jiné vydání, obohacené o ilustrace a podobně, ale v ten moment je to něco jiného. Ovšem abych byla spravedlivá, i knihy se podobají jako vejce vejci. Hlavně svými náměty. Je to hlavně červená knihovna a některé detektivky, horory, ale i jiné žánry. Chci se konečně dostat k tomu, proč mám knihy tak ráda. Je to hlavně tím, že kniha většinou (pokud jde o beletrii, tj. horory, sci-fi, fantasy, společenské romány, detektivky apod.) má nějaký děj. Děj, který vás vtáhne. Čím víc se začítáte, tím víc vás vtahuje. Dojde to tak daleko, až vás nakonec úplně pohltí. Otevřít knihu a začíst se do ní, je jako otevřít bránu do jiného světa a vejít dovnitř. Vejdete dovnitř tohoto světa a stanete se na určitou dobu jeho součástí. Setkáte se s různými lidmi, bytostmi, zažijete různé příhody. Zkoušela jsem číst i komiksy. Hlavně jako malá holka. Teď je občas taky čtu. Ale žádný komiks mě nikdy nedokázal vtáhnout do děje tak jako kniha. Rovněž mé vstupy do virtuálního světa, které ve mně sice zanechávají silný dojem, nejsou tak silně emotivně podbarvené jako právě ono již zmiňované čtení knih. Kniha je zkrátka něčím, co si můžete vzít s sebou na cesty. Ať už jedete někam na výlet a cestou se nudíte nebo jen do školy. Je to způsob, jak si ukrátit dlouhou chvíli a ještě se vnitřně obohatit. Můžu s klidem říct, že u ničeho jsem nikdy nezažila takové potěšení, jaké mi skýtá čtení knih. Je to naprosto jedinečný a nepopsatelný zážitek. Dozvím se z nich řadu zajímavých a užitečných věcí. Pomáhají mi rozšiřovat obzory, vědomosti, rozvíjet inteligenci, fantazii, slovní zásobu a dávají mi i notnou dávku inspirace.
Zkrátka knihy obahacují můj život. Ten se díky nim stává pestřejší a zajímavější.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: lady mozkomor, 06.11.2006

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Knihy a co mi dávajíMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­