ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.38
Hodnoceno: 298x Prosím, ohodnoť práci

Kniha, nedílná součást lidského života

Proč číst knihu? Protože kniha mě vtáhne do děje natolik, že ani nevnímám realitu dnešního uspěchaného světa. Je to vlastně osvobození od okolního světa. Při čtení jakékoliv příběhu si vytvářím vlastní svět a míchám do toho i své pocity. Děj srovnávám s vlastním životem a hledám co mám společného s postavami.
Nejraději bych jim napověděla, že to dělat nemají a něco zase přehlédly, neboť kniha je někdy tak průhledná, že spoustu věcí víte dříve než hlavní postava. Do knihy si vylévám vlastní pocity, uklidňuje mě, protože vidím, že někdo je na tom hůř než já a tak nemám důvod se litovat.
Ptáte se proč jsou knihy neidealistické? Protože spisovatel vytváří příběh podle sebe. Je-li osamělý jeho hrdina, nebývá úspěšný syn z velké rodiny, který se usadí, v 18-ti se ožení a má poklidný bezproblémový život. Postava většinou bývá horší něž sám spisovatel. Je-li spisovatel kuřák, jeho hrdina zemře na rakovinu plic, nemají-li ho rádi rodiče, hrdina žádné nemá, zradil-li spisovatele kamarád, jeho hrdinu zradil celý svět. Ano jsou i knihy pozitivní! O jejich spisovatelích bych řekla: "Jsou to snílkové." Píší, jako by měli nasazené růžové brýle, všechno přibarvují do dokonalosti. Při čtení takové knihy postavám nezávidím, nýbrž si s pobavením představuji, jaké by to bylo mít život jako oni.
Dokážete si představit život bez knih? Kdyby lidé neuměli psát? Ano, kdyby byl jen internet a televize, těžko bychom měli takovou představivost, vyjadřování, fantazii. Někteří lidé dokonce podle knih žijí, přečtou si knihu a pak naprosto změní svůj život. Bohužel i knihy dnes podléhají modernizaci. Místo dlouhých dopisů dnes píšeme SMS a nedivila bych se, kdybychom zanedlouho nečetli vůbec, protože počítač nejspíš bude mluvit sám. Lidé dřív veškeré vědění získávali z knih. Dnes knihy čte velmi málo lidí. Je to dost škoda, protože dneska si jen tak nepopovídáte s člověkem v autobuse o nějaké známé knize. Lidé, kteří nečtou, se jen vymlouvají, že nemají čas a podobně.
Když zfilmujete knihu? Seriál? Ne, já si myslím, že při čtení knihy si sama vytvářím film. V knize je sice napsáno, že dotyčná postava má hluboký hlas, dlouhé nohy atd., ale i kdyby byla postava popsána do sebemenšího detailu, stejně si ji každý představí úplně jinak. Proto když natočíte film podle knihy, zničíte veškeré představy čtenářům. Ani obyčejný film se nevyrovná knize, protože ve filmu je všechno dáno, vidíte i tu nejmenší vrásku a slyšíte hlas, nemůžete si nic domyslet, neboť všechno vidíte. Zato v knize si můžete všechno domyslet podle sebe.
Kniha je tudíž nedílná součást života. Ten, kdo nečte, žije jen jeden život, ale každý čtenář žije několik životů najednou.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Kniha, nedílná součást lidského životaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)