ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.46
Hodnoceno: 140x Prosím, ohodnoť práci

Kluk vs. holka

Je lepší být holkou, nebo klukem? To je otázka, na kterou nikdo nemůže správně odpovědět. Muž se totiž nedokáže vcítit do role ženy a naopak. Snad asi každý si někdy v duchu přál alespoň na chvíli být osobou opačného pohlaví, zkusit, jaké to je být ženou, či mužem. Čím se tedy oba protějšky liší a čím jsou si podobní?

Určitě by se našlo mnoho vlastností a znaků, ať už odlišných, či společných. Mám však pocit, že hlavním problémem, tím zakopaným psem, je různé postavení ve společnosti. Když se například podíváme do historie, zjistíme, že muži měli odjakživa větší práva a ženy se někdy považovaly dokonce téměř za otroky. A nemusíme hledat jenom v dávné minulosti. V některých náboženstvích se i nyní, ve 21. století, považují ženy za majetek, většinou to jsou zaostalejší oblasti světa. Avšak i v Japonsku ještě donedávna - a možná i dnes - měly některé ženy na starosti téměř všechny práce okolo domu. Ale nejenom Japonky se starají o celou domácnost...

V našich krajích je vžitá představa, že muž je ochráncem a hlavou rodiny. Má především vydělávat peníze a tím zaopatřit svou ženu a své potomky. Zatímco ženy se mají starat o vychování dětí, udržovat domácnost a pečovat o své muže.
Dostali tyto úlohy muž a žena od přírody? V pravěku byl muž lovec a žena šila oděvy z kůže, starala se o děti a sbírala různé plody. Muž byl k lovu uzpůsoben stavbou těla a fyzickou silou. Ale svět se mění a lidé s ním. V dnešním uspěchaném světě jde především o peníze, dobré postavení a vzdělání. Ženy dnes touží po rovnocennosti a chtějí se vyrovnat mužům. Proto vznikají různé hnutí, které se dožadují stejných práv jak pro muže, tak pro ženy. Já ale nevěřím tomu, že Listina základních lidských práv a svobod dělá rozdíly mezi pohlavími. Spíš si myslím, že je to pouze v lidech, jejich myšlení a pudech. Některé ženy, hlavně v jiných státech, se dožadují stejných prací jako muži. Musím ale říct, že i v dnešním světě přece existuje přirozená a spravedlivá dělba práce jako v pravěku.

Co by tedy musely udělat ženy, které si to nemyslí, aby se staly rovnocennými soupeři mužů? Většina z nás má vštípeno do hlavy úvodní tvrzení předešlého odstavce, a proto by jej bylo velice obtížné vymýtit z našeho podvědomí. Bylo by to ale vůbec potřeba? Nenarušil by se tím chod lidské společnosti? Jak by asi potom vypadala rodina? Kdo by se staral o děti? Muž? A zvládl by to? Dokázal by se s tím vyrovnat?
Příslušnice ženského pohlaví jsou od přírody i v tomto ohledu rozhodně zdatnější a šikovnější. A proto by se měly ženy, usilující o stejná práva jako muži, zamyslet nad tím, zda by chtěly narušit dosavadní mechanizmus rodiny a společnosti. Jestli jim to opravdu stojí za to. Na druhé straně by si zase muži měli uvědomit, jak těžké to jejich drahé polovičky v životě mají a snažit se nalézt cestu, jak jim pomoct a jak jim to co nejvíce a nejlépe zpříjemnit.

Každý člověk má sám o sobě komplikovaný život, ať je mužem, či ženou, ale aby se měl dobře, musí myslet i na ty druhé.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: proog, 16.06.2005

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Kluk vs. holkaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­