ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.96
Hodnoceno: 23x Prosím, ohodnoť práci

Kdybych měla křídla

OSNOVA:

I.Vždy jsem si přála mít křídla
II.1. Vážka
2. Motýl
3. Anděl
4. Letadlo
III.Už nechci mít křídla

Už odmalička jsem si přála mít křídla. Třeba taková, jaká mají ptáčci. Celé dny si poletují nad krajem, z výšky mají přehled nad vším, dostanou se rychle tam, kam chtějí. Plachtí vzduchem, štěbetají a zejména v jarních dnech oživí přírodu.
Chtěla bych být slavíkem, jenž prozpěvuje své zamilované písně. Avšak malí a slabí slavící mají své nepřátele - dravce. Jsou snadnou kořistí nenasytných orlů.
Chtěla jsem být proto orlem. Mít široká roztažená křídla a svou silou dokázat skolit svého protivníka. Ale i velcí statní orli, kteří budí před každým respekt, mají své nepřátele - dravé lišky, jež pro své nasycení nemají zábrany. Orel přistane a než se naděje, skončí v drápech smečky.

Chtěla bych být tedy vážkou. Celé dny se třepotá nad hladinou rybníka a ve svitu slunce se pestře blýská. Když proletí okolo, nepohne se ani stébélko trávy. Vážky však mají krátký život. Nechtěla bych umřít tak mladá.

Chtěla jsem tak být raději motýlkem - pestrým, velkým, okouzlujícím. Takovým, že při pohledu na mě by byli všichni očarováni. Ale i tito krásní motýlci mají své nepřátele. Neposední chlapci je honí po louce, někdy jen aby si je prohlédli, někdy aby si z nich udělali domácí sbírku, ubližují jim. Už nechci být ani motýlem.

Kdybych měla křídla, chtěla bych být andělem - mít moc nad lidmi. Bezbranné a nešťastné utěšovat, zlé trestat. Dovádět lidi do světa jejich snů a plnit jim jejich přání. Andělé však na svých křídlech nosí tíhu všech činů. Často, i když udělali skutek ve víře dobra, dopadl špatně. Andělé se stále jen trápí a jsou lidmi natolik zaneprázdněni, že to není ani život.

Sledovala jsem nakonec zasněně alespoň letadla na obloze. Ty obrovské stroje, které létaly každý den nad naším domem. Vzduch rozrážely lehce, i když byly tak těžké. Jednoho dne však hlásili v rádiu havárii. Spadlo letadlo a zemřelo 80 lidí. Osmdesát nevinných človíčků, kteří doopravdy za nic nemohli. Už jsem ani letadlem být nechtěla...

Kdybych tedy měla křídla, a ať už bych byla čímkoliv - motýlkem, andělem či letadlem -, přestala bych žít. Měla bych spoustu starostí a už bych to nebyla já.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Kdybych měla křídlaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)